Štěpán Vachoušek

V tomto článku se budeme věnovat tématu Štěpán Vachoušek, které v poslední době vyvolalo velký zájem a kontroverze. Štěpán Vachoušek je téma, které upoutalo pozornost lidí všech věkových kategorií a prostředí, protože jeho význam přesahuje hranice a kontexty. Od svého vzniku vyvolal Štěpán Vachoušek mnoho diskusí a byl předmětem studia a analýzy odborníků i fandů. V tomto článku budou prozkoumány různé aspekty související s Štěpán Vachoušek, včetně jeho původu, vývoje, dopadu a možných budoucích důsledků. Stejně tak budou zkoumány různé pohledy a názory na Štěpán Vachoušek s cílem nabídnout úplný a vyvážený pohled na toto téma.

Datum narození26. července 1979 (44 let)
DětiTadeáš Vachoušek
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štěpán Vachoušek (* 26. července 1979, Duchcov) je bývalý český fotbalista, profesionální kariéru ukončil v květnu 2017 v klubu FK Teplice. Dříve působil mj. v Olympique Marseille, Slavii Praha a Austrii Vídeň. Mistr Evropy hráčů do 21 let z roku 2002. Za českou seniorskou reprezentaci odehrál 23 zápasů a vstřelil 2 góly.Nyní působí v klubu FK Teplice jako sportovní ředitel.

Klubová kariéra

Z teplického týmu hráče koupila SK Slavia Praha za 35 milionů korun. Tento záložník se na dlouhou dobu stal nejdražším hráčem spolu s přestupem Szilárda Németha (v roce 1997 za stejnou částku přestoupil ze Slovanu Bratislava do Sparty Praha) v historii přestupů české nejvyšší fotbalové soutěže (stav k roku 2014).

Po návratu ze zahraničí zamířil opět do mateřského klubu.

25. května 2014 se v duelu Teplic proti FC Baník Ostrava (0:0) vážně zranil (přetržená Achillova šlacha) a hrozil mu až rok bez fotbalu.

Reprezentační kariéra

Mládežnické týmy

Štěpán Vachoušek má za sebou starty v mládežnických výběrech České republiky, za fotbalovou reprezentaci do 18 let odehrál první poločas domácího přátelského zápasu s Itálií (výhra ČR 3:0), gól nevstřelil. Za reprezentaci do 20 let odehrál 25 minut v přátelském utkání hraném v Příbrami proti Izraeli (výhra ČR 5:1, Vachoušek se střelecky neprosadil).

Vstřelit branky se mu podařilo až v české reprezentaci do 21 let, odehrál 20 utkání s bilancí 13 výher, 5 remíz a 2 prohry, zaznamenal celkem 7 gólů.

Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2002

Zúčastnil se Mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2002 ve Švýcarsku, kde česká reprezentační jedenadvacítka vyhrála svůj premiérový titul, když ve finále porazila Francii na pokutové kopy.

V prvním zápase základní skupiny B 16. května prohrála česká reprezentace s Francií 0:2, trenér Miroslav Beránek nasadil Vachouška do hry v průběhu druhého poločasu. 19. května následoval zápas s Belgií konaný v Ženevě, Štěpán tentokrát odehrál první poločas a 10 minut z druhého, zápas skončil výsledkem 1:0 pro ČR. V posledním zápase skupiny proti Řecku odehrál 78 minut, utkání dospělo k remíze 1:1.

semifinále 25. května narazil český výběr na tým Itálie a Vachoušek hrál do 75. minuty. V 9. minutě prodloužení vstřelil Pospíšil zlatý gól na 3:2 a zajistil svému týmu účast ve finále.

Ve finále 28. května se ČR opět střetla s Francií. Tentokrát gól v řádné hrací době ani v prodloužení nepadl a musely rozhodnout pokutové kopy. Štěpán odehrál kompletní utkání a po skončení penaltového rozstřelu mohl slavit se spoluhráči titul. Zároveň to bylo poslední vystoupení mladého hráče za reprezentační tým do 21 let.

A-mužstvo

První zápas v A-týmu české reprezentace absolvoval 17. dubna 2002 proti Řecku, Česká republika uhrála u soupeře v přátelském duelu remízu 0:0.

Celkem nastoupil ve 23 zápasech (17 výher, 4 remízy, 2 prohry), v nichž vstřelil 2 góly.

EURO 2004

Štěpán Vachoušek se zúčastnil Mistrovství Evropy ve fotbale 2004 v Portugalsku. Odehrál zde jediné utkání, poslední zápas základní skupiny 23. června 2012 proti Německu. Trenér Karel Brückner si mohl dovolit udělat 9 změn v sestavě, neboť český celek měl po výhrách 2:1 nad Lotyšskem a 3:2 nad Nizozemskem již jistý postup do čtvrtfinále z prvního místa. Štěpán Vachoušek odehrál celé utkání, v němž ČR porazila svého západního souseda 2:1 a získala ve skupině plný počet bodů (9).