Τελικός ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2014

Ο τελικός του Uefa Champions League για την περίοδο 2013-2014 διεξήχθη στη Λισαβόνα, ανάμεσα στις δύο μεγαλύτερες ποδοσφαιρικές ομάδες της Μαδρίτης, την Ρεάλ Μαδρίτης και την Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο αγώνας έγινε την Κυριακή 24 Μαίου 2014 στο Estádio da Luz . Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 4-1 με νικήτρια την ομάδα της Ρεάλ Μαδρίτης που επικράτησε στην παράταση μετά το 1-1 του αρχικού ενενηνταλέπτου. Τα γκολ των Γκάρεθ Μπέιλ, Μαρσέλο, Κριστιάνο Ρονάλντο στην παράταση, αλλά και του Σέρχιο Ράμος στο 93ο λεπτό ήταν αυτά που χάρισαν την νίκη στη Βασίλισσα της Ευρώπης. Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Ντιέγκο Γοδίν.,Αυτός ήταν ο 10ος τίτλος (La decima) που κατάκτησε η Ρεάλ Μαδρίτης στο θεσμό του Uefa Champions League (πριν ήταν Κύπελλο Πρωταθλητριών), 12 χρόνια μετά την τελευταία της κατάκτηση του τροπαίου το 2002.

Οι ποδοσφαιριστές που σκόραραν ήταν κατά σειρά οι:

Ως νικητές της διοργάνωσης για τη σαιζόν 2013-2014 η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να κερδίσει την συμμετοχή της στο Uefa Super Cup 2014, όπου και αντιμετώπισε την νικήτρια του Uefa Europa League, Σεβίλλη. Το τελικό σκορ ήταν 2-0 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης κατακτώντας και αυτό το κύπελλο.

Μπάγιερν Μονάχου 4-0 (Φ)

Η Ρεάλ Μαδρίτης αφότου κατάφερε να βγει πρώτη στον 2ο όμιλο μένοντας αήττητη, κλήθηκε να αντιμετωπίσει 3 γερμανικές ομάδες στον δρόμο για τον τελικό. Νικώντας 5 από τους 6 αγώνες προκρίθηκε στον τελικό μετά το επιβλητικό 4-0 επί της Μπάγιερν Μονάχου στο Μόναχο.

Τσέλσι 1-3 (Φ)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κέρδισε με ευκολία τον 7ο όμιλο του UEFA Champions League σημειώνοντας 5 νίκες και μόλις 1 ισοπαλία. Στη συνέχεια απέκλεισε κατά σειρά τις Μίλαν, Μπαρτσελόνα και Τσέλσι.