In this article we are going to talk about Badminton at the 2008 Summer Olympics, a topic that has aroused great interest in recent times. Badminton at the 2008 Summer Olympics is a broad and diverse topic that covers different aspects, from its history to its practical applications today. Many people have dedicated years of study and research to Badminton at the 2008 Summer Olympics, which has allowed for greater understanding and development in this field. Throughout this article we will explore the different dimensions of Badminton at the 2008 Summer Olympics, analyzing its impact on society, its relevance in the scientific and technological field, and the future perspectives that are envisioned around this topic.
Badminton at the Games of the XXIX Olympiad | |
---|---|
Venue | Beijing University of Technology Gymnasium |
Dates | 9–17 August 2008 |
No. of events | 5 (2 men, 2 women, 1 mixed) |
Competitors | 173 from 50 nations |
Badminton at the 2008 Summer Olympics | |||
---|---|---|---|
Qualification | |||
Singles | men | women | |
Doubles | men | women | mixed |
Badminton competitions at the Beijing 2008 Summer Olympics were held from 9 August to 17 August at the Beijing University of Technology Gymnasium.
The qualification for 2008 Summer Olympics began from May 2007 until April 2008. During that period, all of tournaments sanctioned by the Badminton World Federation (except test events) awarded points to qualify for Olympic Games.
August | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Men's singles | Round of 64 | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Bronze | Final | |
Women's singles | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Bronze & final | |||
Men's doubles | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Bronze & final | |||||
Women's doubles | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Bronze & final | |||||
Mixed doubles | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Bronze & final |
The draw of the competition was held on July 26, 2008 in Beijing Henan Plaza Hotel at 16:00 CST (UTC+8). The draw was originally scheduled on August 4, 2008, just five days before the start of the competition. However it was brought forward to ensure better television broadcast scheduling.
Retrieved from Beijing Olympics 2008 official website.
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | China (CHN) | 3 | 2 | 3 | 8 |
2 | Indonesia (INA) | 1 | 1 | 1 | 3 |
South Korea (KOR) | 1 | 1 | 1 | 3 | |
4 | Malaysia (MAS) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Totals (4 entries) | 5 | 5 | 5 | 15 |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles |
Lin Dan China |
Lee Chong Wei Malaysia |
Chen Jin China |
Men's doubles |
Markis Kido and Hendra Setiawan (INA) |
Cai Yun and Fu Haifeng (CHN) |
Lee Jae-jin and Hwang Ji-man (KOR) |
Women's singles |
Zhang Ning China |
Xie Xingfang China |
Maria Kristin Yulianti Indonesia |
Women's doubles |
Du Jing and Yu Yang (CHN) |
Lee Kyung-won and Lee Hyo-jung (KOR) |
Zhang Yawen and Wei Yili (CHN) |
Mixed doubles |
Lee Yong-dae and Lee Hyo-jung (KOR) |
Nova Widianto and Liliyana Natsir (INA) |
He Hanbin and Yu Yang (CHN) |
Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||||||||||||||
1 | Lin Dan (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
8 | Peter Gade (DEN) | 13 | 16 | |||||||||||||||||
1 | Lin Dan (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
4 | Chen Jin (CHN) | 12 | 18 | |||||||||||||||||
4 | Chen Jin (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
Hsieh Yu-Hsing (TPE) | 8 | 14 | ||||||||||||||||||
1 | Lin Dan (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
2 | Lee Chong Wei (MAS) | 12 | 8 | |||||||||||||||||
Lee Hyun-il (KOR) | 23 | 21 | ||||||||||||||||||
3 | Bao Chunlai (CHN) | 21 | 11 | |||||||||||||||||
Lee Hyun-il (KOR) | 18 | 21 | 13 | Third place | ||||||||||||||||
2 | Lee Chong Wei (MAS) | 21 | 13 | 21 | ||||||||||||||||
6 | Sony Dwi Kuncoro (INA) | 9 | 11 | 4 | Chen Jin (CHN) | 21 | 12 | 21 | ||||||||||||
2 | Lee Chong Wei (MAS) | 21 | 21 | Lee Hyun-il (KOR) | 16 | 21 | 14 |
Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||||||||||||||
1 | Xie Xingfang (CHN) | 21 | 22 | |||||||||||||||||
7 | Xu Huaiwen (GER) | 19 | 20 | |||||||||||||||||
1 | Xie Xingfang (CHN) | 7 | 21 | 21 | ||||||||||||||||
3 | Lu Lan (CHN) | 21 | 10 | 12 | ||||||||||||||||
3 | Lu Lan (CHN) | 21 | 29 | |||||||||||||||||
8 | Wong Mew Choo (MAS) | 7 | 27 | |||||||||||||||||
1 | Xie Xingfang (CHN) | 12 | 21 | 18 | ||||||||||||||||
2 | Zhang Ning (CHN) | 21 | 10 | 21 | ||||||||||||||||
Maria Kristin Yulianti (INA) | 26 | 21 | 21 | |||||||||||||||||
Saina Nehwal (IND) | 28 | 14 | 15 | |||||||||||||||||
Maria Kristin Yulianti (INA) | 15 | 15 | Third place | |||||||||||||||||
2 | Zhang Ning (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
5 | Pi Hongyan (FRA) | 8 | 21 | 19 | 3 | Lu Lan (CHN) | 21 | 13 | 15 | |||||||||||
2 | Zhang Ning (CHN) | 21 | 19 | 21 | Maria Kristin Yulianti (INA) | 11 | 21 | 21 |
Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||||||||||||||
1 | Markis Kido (INA) Hendra Setiawan (INA) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
Koo Kien Keat (MAS) Tan Boon Heong (MAS) | 16 | 18 | ||||||||||||||||||
1 | Markis Kido (INA) Hendra Setiawan (INA) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
Lars Paaske (DEN) Jonas Rasmussen (DEN) | 19 | 17 | ||||||||||||||||||
Lars Paaske (DEN) Jonas Rasmussen (DEN) | 17 | 21 | 21 | |||||||||||||||||
Michał Łogosz (POL) Robert Mateusiak (POL) | 21 | 11 | 15 | |||||||||||||||||
1 | Markis Kido (INA) Hendra Setiawan (INA) | 12 | 21 | 21 | ||||||||||||||||
2 | Fu Haifeng (CHN) Cai Yun (CHN) | 21 | 11 | 16 | ||||||||||||||||
Tadashi Ohtsuka (JPN) Keita Masuda (JPN) | 12 | 21 | 9 | |||||||||||||||||
Lee Jae-jin (KOR) Hwang Ji-man (KOR) | 21 | 18 | 21 | |||||||||||||||||
Lee Jae-jin (KOR) Hwang Ji-man (KOR) | 20 | 8 | Third place | |||||||||||||||||
2 | Fu Haifeng (CHN) Cai Yun (CHN) | 22 | 21 | |||||||||||||||||
Howard Bach (USA) Bob Malaythong (USA) | 9 | 10 | Lars Paaske (DEN) Jonas Rasmussen (DEN) | 21 | 18 | 17 | ||||||||||||||
2 | Fu Haifeng (CHN) Cai Yun (CHN) | 21 | 21 | Lee Jae-jin (KOR) Hwang Ji-man (KOR) | 13 | 21 | 21 |
Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||||||||||||||
1 | Yang Wei (CHN) Zhang Jiewen (CHN) | 21 | 21 | 14 | ||||||||||||||||
Miyuki Maeda (JPN) Satoko Suetsuna (JPN) | 8 | 23 | 21 | |||||||||||||||||
Miyuki Maeda (JPN) Satoko Suetsuna (JPN) | 20 | 15 | ||||||||||||||||||
4 | Lee Hyo-jung (KOR) Lee Kyung-won (KOR) | 22 | 21 | |||||||||||||||||
4 | Lee Hyo-jung (KOR) Lee Kyung-won (KOR) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
Jiang Yanmei (SIN) Li Yujia (SIN) | 15 | 12 | ||||||||||||||||||
4 | Lee Hyo-jung (KOR) Lee Kyung-won (KOR) | 15 | 13 | |||||||||||||||||
2 | Du Jing (CHN) Yu Yang (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
Cheng Wen-hsing (TPE) Chien Yu-chin (TPE) | 14 | 18 | ||||||||||||||||||
3 | Wei Yili (CHN) Zhang Yawen (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
3 | Wei Yili (CHN) Zhang Yawen (CHN) | 19 | 12 | Third place | ||||||||||||||||
2 | Du Jing (CHN) Yu Yang (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
Kumiko Ogura (JPN) Reiko Shiota (JPN) | 8 | 5 | Miyuki Maeda (JPN) Satoko Suetsuna (JPN) | 17 | 10 | |||||||||||||||
2 | Du Jing (CHN) Yu Yang (CHN) | 21 | 21 | 3 | Wei Yili (CHN) Zhang Yawen (CHN) | 21 | 21 |
Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||||||||||||||
1 | Nova Widianto (INA) Liliyana Natsir (INA) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
Sudket Prapakamol (THA) Saralee Thoungthongkam (THA) | 13 | 19 | ||||||||||||||||||
1 | Nova Widianto (INA) Liliyana Natsir (INA) | 15 | 21 | 23 | ||||||||||||||||
4 | He Hanbin (CHN) Yu Yang (CHN) | 21 | 11 | 21 | ||||||||||||||||
4 | He Hanbin (CHN) Yu Yang (CHN) | 22 | 23 | |||||||||||||||||
Robert Mateusiak (POL) Nadieżda Kostiuczyk (POL) | 20 | 21 | ||||||||||||||||||
1 | Nova Widianto (INA) Liliyana Natsir (INA) | 11 | 17 | |||||||||||||||||
Lee Yong-dae (KOR) Lee Hyo-jung (KOR) | 21 | 21 | ||||||||||||||||||
Thomas Laybourn (DEN) Kamilla Rytter Juhl (DEN) | 17 | 21 | 17 | |||||||||||||||||
3 | Flandy Limpele (INA) Vita Marissa (INA) | 21 | 15 | 21 | ||||||||||||||||
3 | Flandy Limpele (INA) Vita Marissa (INA) | 9 | 21 | 17 | Third place | |||||||||||||||
Lee Yong-dae (KOR) Lee Hyo-jung (KOR) | 21 | 12 | 21 | |||||||||||||||||
Lee Yong-dae (KOR) Lee Hyo-jung (KOR) | 21 | 21 | 4 | He Hanbin (CHN) Yu Yang (CHN) | 19 | 21 | 23 | |||||||||||||
Nathan Robertson (GBR) Gail Emms (GBR) | 19 | 12 | 3 | Flandy Limpele (INA) Vita Marissa (INA) | 21 | 17 | 21 |