Zico

Zico (2006)
Pronks 1978 jalgpall

Zico (õieti Arthur Antunes Coimbra, sündinud 3. märtsil 1953 Rio de Janeiros) on Brasiilia jalgpallikoondise endine ründaja. Pärast oli Zico edukas treener.

Zico sündis alamkeskklassi peres. Tema isa oli samuti olnud jalgpallur väravavahina. Zico kolm venda said samuti jalgpalluriteks. Zico 6 aastat vanem vend Eduardo Antunes Coimbra ehk Edu mängis 196774 Brasiilia koondises 54 mängu ja 1984–85 oli ta Brasiilia koondise peatreener.

1967 võeti Zico vastu Flamengo noortekoondisse. Noorena ei olnud ta kehaliselt tugev ja sellepärast kulusid esimesed aastad noortekoondises lihaste ja keha arendamisele. Kõva harjutamine ja eridieet andsidki talle lõpuks tugeva sportliku keha. Flamengo noortekoondises lõi Zico 116 mängus 81 väravat. Esimese mängu Flamengo põhikoondises pidas ta 1971, aga kui see maha arvata, siis pääses ta põhimeeskonda 1972.

Kuni 1983 oli Zico Flamengo põhimängija. Seejärel mängis ta 2 hooaega Itaalias Serie A-s Udinese Calcios ning siis kuni 1989 uuesti Flamengos. Ta osales Flamengo võistkonnas 212 kohtumises ja lõi neis 123 väravat. Selle aja jooksul tuli ta klubiga neli korda Brasiilia meistriks (1980, 1982, 1983 ja 1987) ning võitis 1981 kõigepealt Libertadorese karika ja siis Kontinentidevahelise karika.

Koondisekarjäär

Ta kuulus Brasiilia jalgpallikoondisse aastatel 19761988. Ta mängis koondises 72 mängu ja lõi 52 väravat. Teda on peetud 1980. aastate maailma parimaks jalgpalluriks.

1978. aasta maailmameistrivõistlused jalgpallis toimusid Argentinas ja Zico osales kõigis Brasiilia mängudes peale viimase. Esimeses mängus 3. juunil viigistas Brasiilia Rootsi jalgpallikoondisega 1:1. Viimasel minutil lõi Zico nurgalöögist tulnud palli peaga väravasse, aga Walesist pärit kohtunik Clive Thomas ei lugenud seda, kuna ta andis lõpuvile ajal, mil pall parajasti õhus oli. 7. juunil viigistas Brasiilia Hispaania jalgpallikoondisega 0:0 ja Zico vahetati 83. minutil Jorge Mendonca vastu välja. Kolmandas alagrupimängus 11. juunil vajas Brasiilia võitu juba alagrupivõidu taganud Austria jalgpallikoondise vastu ja see ka 1:0 saadi, aga selles mängis Mendonca ja Zico toodi tema asemele platsile alles 84. minutil. Vahegrupis alistas Brasiilia 14. juunil Peruu jalgpallikoondise 3:0, kusjuures Zico vahetati mängu 70. minutil ja lõi 72. minutil penaltist viimase värava. 18. juunil viigistas Brasiilia Argentina jalgpallikoondisega 0:0. Viimases mängus 21. juunil Poola jalgpallikoondise vastu oli Zico algrivistuses, kuid vahetati juba 7. minutil Mendonca vastu välja. Brasiilia võitis 3:1. Korraldaja Argentina oli ajakava seadnud nii, et mängis viimasena ja teadis, kui suurelt peab vahegrupi võitmiseks Peruud lööma (vaja oli 4 väravat). Argentina võitiski 6:0, Brasiilia osaks jäi teine koht vahegrupis ja pronksimäng Itaalia jalgpallikoondisega, milles Zico ei mänginud, aga Brasiilia võitis 2:1.

1982. aasta maailmameistrivõistluste valikgrupis võitis Brasiilia kõik mängud ja Zico skooris kõigis mängudes peale ühe, sealjuures Boliivia jalgpallikoondise vastu (3:1 Rio de Janeiros 22. märtsil 1981) tegi ta kübaratrikii. Ta oli kõigi Lõuna-Ameerika valikgruppide peale kokku selgelt resultatiivseim mängija.

Finaalturniiril Hispaanias oli Zico kõigi Brasiilia mängude algrivistuses ja ühe erandiga mängis lõpuni. Alagrupis võitis Brasiilia taas kõik mängud. 14. juunil võitis NSV Liidu jalgpallikoondis Brasiilia vastu poolaja, aga siiski suutis Brasiilia 2:1 võita. Umbes sama kordus 18. juunil teises voorus, kus Šotimaa jalgpallikoondis läks 18. minutil juhtima, aga 33. minutil Zico viigistas ja Brasiilia võitis teise poolaja väravatest 4:1. 23. juunil toimus kolmas alagrupimäng Uus-Meremaa jalgpallikoondise vastu, kus Zico lõi 28. ja 31. minutil kaks esimest väravat ja Brasiilia võitis 4:0. 2. juulil kohtuti vahegrupis Argentinaga, Zico viis Brasiilia 11. minutil juhtima ja vahetati 83. minutil 3:0 eduseisus välja. Brasiilia võitis 3:1. Kuna Argentina oli varem ka Itaaliale kaotanud, otsustas Brasiilia ja Itaalia omavaheline mäng 5. juulil poolfinalisti. See kohtumine sai kuulsaks ja läks ajalukku kahe erineva mängustiili kokkupõrkena. Zico oli löönud juba 3 väravat, itaallaste esiründaja Paolo Rossi mitte ühtki. Brasiilia ründas kogu kohtumise, Itaalia istus kaitses ja üksnes harva sai vasturünnakule. Ometi lõi Rossi kolm väravat just vasturünnakutest, kahe esimese järel suutis Brasiilia viigistada, siis enam mitte. Itaalia tuli maailmameistriks ja Rossi 6 väravaga MM-i resultatiivseimaks mängijaks.

1986. aasta MM-valikgrupis võitis Brasiilia mõlemad mängud võõrsil ja viigistas mõlemad kodumängud ning pääses finaalturniirile. Zico lõi ühe värava 16. juunil 1985 Paraguay jalgpallikoondise vastu ja see oli 2:0 lõppenud mängu teine värav.

Finaalturniiril Mehhikos võitis Brasiilia kõik kolm alagrupimängu. Zico osales neist ainult viimases, kui ta 12. juunil Põhja-Iirimaa jalgpallikoondise vastu vahetati 68. minutil seisul 2:0 Sócratese asemele väljakule. Brasiilia võitis 3:0. Järgmises mängus alistas Brasiilia 16. juunil Poola 4:0 ja Zico vahetati mängu 69. minutil taas Sócratese asemele. 21. juunil toimus veerandfinaal Prantsusmaa jalgpallikoondisega, kus Zico vahetati mängu 71. minutil Mulleri asemele seisul 1:1. Rohkem väravaid ei tulnud ja kohtumise lõpetas penaltiseeria, kus Zico realiseeris kolmanda löögi, aga tema kaaslased polnud nii edukad ja Prantsusmaa läks poolfinaali, kus kaotas.

Zico mängis Brasiilia koondises 71 kohtumises ja lõi neis 48 väravat.

Zico (2011)
Kuld 2004 jalgpall
Zico (2012)

Treenerikarjäär

20022006 oli Zico Jaapani jalgpallikoondise peatreener. Treenerina oli tema esimene suurvõistlus 2003. aasta konföderatsioonide karikavõistlused Prantsusmaal, kuhu Jaapan kutsuti valitseva Aasia meistrina. Jaapan alistas 18. juunil Uus-Meremaa 3:0, aga kaotas 20. juunil Prantsusmaale 1:2 ja 22. juunil Colombia jalgpallikoondisele 0:1. Ta jäi alagrupis kolmandaks, edestades üksnes kõik mängud kaotanud Uus-Meremaad.

2004. aasta Aasia meistrivõistlused jalgpallis toimusid Hiinas. Jaapan pääses sinna tiitlikaitsjana kvalifikatsioonita. Alagrupis alistas Jaapan 20. juulil 1:0 Omaani jalgpallikoondise ja 24. juulil 4:1 Tai jalgpallikoondise, aga 28. juulil viigistas alagrupivõitjat otsustavas mängus 0:0 Iraani jalgpallikoondisega. Veerandfinaalis viigistas Jaapan 31. juulil Jordaania jalgpallikoondisega 1:1. Penaltiseerias ebaõnnestus Jaapanil 2 esimest lööki, aga Jordaanial 4 viimast lööki ja 7 löögi järel võitis Jaapan 4:3. Poolfinaalis võitis Jaapan 3. augustil lisaajal 4:3 Bahreini jalgpallikoondise ja finaalis 7. augustil Hiina jalgpallikoondise 3:1.

2005. aasta konföderatsioonide karikavõistlustele Saksamaale pääses Jaapan valitseva Aasia meistrina. 16. juunil kaotas Jaapan avamängu Mehhiko jalgpallikoondisele 1:2, kuid alistas 19. juunil Euroopa meistri Kreeka jalgpallikoondise 1:0 ja viigistas 22. juunil Brasiiliaga 2:2. Alagrupi võitis Mehhiko, Brasiilia ja Jaapan jagasid teist kohta ja üksnes väravate vahega pääses Brasiilia edasi.

2006. aasta MM-valikturniiril pääses Jaapan mänguta teise ringi. Selle valikgrupi läbis Jaapan täiseduga ja jõudis kolmandasse ringi ehk 8 parema hulka. Ta võitis ka selle valikgrupi 5 võidu ja 1 kaotusega ning pääses Saksamaal toimunud MM-ile. Seal kaotas Jaapan 12. juunil 1:3 Austraalia jalgpallikoondisele 1:3, viigistas 18. juunil Horvaatia jalgpallikoondisega 0:0 (mängu parimaks valiti Hidetoshi Nakata) ja kaotas 22. juunil Brasiiliale 1:4, kuigi läks 34. minutil juhtima. Jaapan jäi alagrupis viimaseks.

30. mail 2010 sõlmis Zico 4 aasta pikkuse lepingu Flamengoga, saades selle peatreeneriks. Tema üks tingimusi oli, et palka ei maksaks talle klubi, vaid selle sponsorid.

2011–2012 oli ta Iraagi jalgpallikoondise peatreener.

2013–2014 oli ta Katari klubi Al-Gharafa Sports Club peatreener ja 2014–2016 India klubi FC Goa peatreener.