2012-es UEFA-bajnokok ligája-döntő

A mai világban a 2012-es UEFA-bajnokok ligája-döntő állandó vita és vita tárgya. Legyen szó politikáról, technológiáról, kultúráról vagy társadalomról, a 2012-es UEFA-bajnokok ligája-döntő minden korosztály és hátterű ember figyelmét felkeltette. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a 2012-es UEFA-bajnokok ligája-döntő-hez kapcsolódó különböző szempontokat, és elemezzük életünkre gyakorolt ​​hatását. A legújabb tudományos eredményektől a szakterület szakértőinek véleményéig igyekszünk megvilágítani a témát, és teljes és gazdagító áttekintést nyújtani olvasóink számára. Interjúk, kutatások és konkrét példák révén reméljük, hogy fényt derítünk a 2012-es UEFA-bajnokok ligája-döntő-re, és segítünk olvasóinknak jobban megérteni annak jelentőségét a mai világban.

← 20112013 →

A 2012-es UEFA-bajnokok ligája-döntő az európai labdarúgó-klubcsapatok legrangosabb tornájának 20., jogelődjeivel együttvéve az 57. döntője volt. A mérkőzést a müncheni Allianz Arénában rendezték meg. A helyszínről az Európai Labdarúgó-szövetség 2009. január 29-én döntött.

A döntőre 2012. május 19-én került sor. A mérkőzést a Bayern München és a Chelsea játszotta. A mérkőzést büntetők után a Chelsea nyerte, története során először nyerte meg a legrangosabb európai labdarúgókupát. A Chelsea részt vesz a 2012-es UEFA-szuperkupa döntőjében, ahol az ellenfél a 2011–2012-es Európa-liga győztese, az Atlético de Madrid lesz, valamint a 2012-es FIFA-klubvilágbajnokságra is kijutott.

Résztvevők

Az egyik résztvevő az angol Chelsea, amely korábban a 2008-as döntőben szerepelt. A Manchester United ellen tizenegyesekkel kapott ki 6–5-re. A döntő másik résztvevője a Bayern München, amely háromszor nyert Bajnokcsapatok-Európa-kupáját, és 2001-ben pedig bajnokok ligáját. A BL sorozatban először a München játszott a döntőben házigazdaként. A BEK-sorozatban 1957-ben a Real Madrid, 1965-ben pedig az Internazionale hazai pályán nyerte meg a BEK-et. 1984-ben az AS Roma azonban kikapott hazai közönség előtt.

Érdekességek

• A Borussia Dortmund 1996–1997-es győzelmét követően került ismét új név a bajnoknak járó serlegre a Chelsea győzelmével.
  • Ez volt a negyedik olyan müncheni döntő, mely után új győztest avattak: a Dortmundot és a Chelsea-t megelőzően a Marseille az 1992–1993-as szezonban, és az angol Nottingham Forest 1978–1979-ben ért el hasonló sikert.
  • A Chelsea emellett a huszonkettedik olyan labdarúgócsapat lett, mely elhódította a legrangosabb európai klubserleget.
  • A legutóbbi BL-döntőn, melyen tizenegyespárbaj döntött a győztes kilétéről, a Chelsea volt az egyik résztvevő. A 2008-as döntőben a Manchester United ellen buktak el úgy, hogy vezettek a párbaj során (a harmadik körben Cristiano Ronaldo hibázott), míg ezúttal ők voltak hátrányban már az első kör után.
  • Összességében tizedik alkalommal dőlt el a kupa sorsa büntetőkkel BEK/BL finálén.
  • A Bayern München részéről ez volt a kilencedik döntő, ebből az ötödik, amelyet elbuktak. Ebből az ötből négyszer angolok győzték le őket, az egyetlen kivétel az 1987-ben volt, mert ekkor a portugál FC Porto nyert ellenük.
  • A Chelsea az első olyan európai focicsapat, mely abban az évben nyert a BL-ben, mely évben városa olimpiát rendezett. A Barcelona 1992-ben a BEK-et nyerte meg olimpiai városként.

Út a döntőig

Az eredmények az adott csapat szempontjából szerepelnek.

Bayern München Németország Szakasz Anglia Chelsea
A 2010–2011-es német bajnokság harmadik helyezettje Részvételi jog A 2010–2011-es angol bajnokság második helyezettje
Ellenfél Össz. 1. mérk. 2. mérk. Selejtezők Ellenfél Össz. 1. mérk. 2. mérk.
Svájc FC Zürich 3–0 2–0 (o) 1–0 (i) Rájátszás Nem kellett selejtezőt játszania.
Ellenfél Eredmény Csoportkör Ellenfél Eredmény
Spanyolország Villarreal CF 2–0 (i) 1. forduló Németország Bayer Leverkusen 2–0 (o)
Anglia Manchester City 2–0 (o) 2. forduló Spanyolország Valencia CF 1–1 (i)
Olaszország SSC Napoli 1–1 (i) 3. forduló Belgium KRC Genk 5–0 (o)
Olaszország SSC Napoli 3–2 (o) 4. forduló Belgium KRC Genk 1–1 (i)
Spanyolország Villarreal CF 3–1 (o) 5. forduló Németország Bayer Leverkusen 1–2 (i)
Anglia Manchester City 0–2 (i) 6. forduló Spanyolország Valencia CF 3–0 (o)
Belgium KRC Genk 6 0 3 3 2 16 –14 3
Ellenfél Össz. 1. mérk. 2. mérk. Egyenes kieséses szakasz Ellenfél Össz. 1. mérk. 2. mérk.
Svájc FC Basel 7–1 0–1 (i) 7–0 (o) Nyolcaddöntő Olaszország SSC Napoli 5–4 1–3 (i) 4–1 (h.u.) (o)
Franciaország Olympique de Marseille 4–0 2–0 (i) 2–0 (o) Negyeddöntő Portugália Benfica 3–1 1–0 (i) 2–1 (o)
Spanyolország Real Madrid 3–3
(t. 3–1)
2–1 (o) 1–2
(t. 3–1)
(i)
Elődöntő Spanyolország FC Barcelona 3–2 1–0 (o) 2–2 (i)

A mérkőzés

A München Müller fejesgóljával szerzett vezetést hét perccel a vége előtt. A 88. percben Drogba szöglet utáni fejesgólja jelentette az egyenlítést. A hosszabbításban Robben tizenegyest hibázott, a hosszabbítás végéig nem változott az eredmény. A Chelsea kihagyta az első büntetőt, a negyedik sorozatban pedig a Bayern is hibázott. Az ötödik sorozatban Schweinsteiger a kapufát találta el, Drogba pedig nem hibázott, ezzel a Chelsea nyerte a mérkőzést.

GK 1 Németország Manuel Neuer
RB 21 Németország Philipp Lahm (csapatkapitány)