2014-es UEFA-bajnokok ligája-döntő

Ebben a cikkben elmélyülünk a 2014-es UEFA-bajnokok ligája-döntő lenyűgöző világában, feltárva eredetét, jellegzetes jellemzőit és a mai társadalomra gyakorolt ​​hatását. A 2014-es UEFA-bajnokok ligája-döntő ősidők óta felkeltette az emberiség érdeklődését és kíváncsiságát, olyan vitákat és elmélkedéseket generált, amelyek túlmutatnak az időn és a téren. A történelem során a 2014-es UEFA-bajnokok ligája-döntő kitörölhetetlen nyomot hagyott, befolyásolva a mindennapi élet kulcsfontosságú aspektusait, és átlépte a kulturális határokat. Ebben a cikkben azt javasoljuk, hogy mélyedjünk el a 2014-es UEFA-bajnokok ligája-döntő rejtélyeibe és csodáiba, gazdagító és megvilágosító perspektívát nyújtva az olvasónak ebben a vitathatatlan jelentőségű kérdésben.

← 20132015 →

A 2014-es UEFA-bajnokok ligája-döntő az európai labdarúgó-klubcsapatok legrangosabb tornájának 22., jogelődjeivel együttvéve az 59. döntője volt. A mérkőzést a lisszaboni Estádio da Luz stadionban rendezték 2014. május 24-én. A mérkőzés győztese részt vett a 2014-es UEFA-szuperkupa döntőjében, ahol az ellenfél a 2013–2014-es Európa-liga győztese volt, valamint a 2014-es FIFA-klubvilágbajnokságra is kijutott.

A mérkőzést a Real Madrid nyerte, amely története 10. BEK/BL-győzelmét szerezte.

Helyszín

A lisszaboni Estádio da Luz stadiont 2012. március 20-án választották a döntő helyszínéül. Ez a Benfica stadionja 2003 óta, a 2004-es labdarúgó-Európa-bajnokság döntőjét is itt rendezték. Az eredeti stadiont 2003-ban elbontották, amely korábban az 1992-es KEK-döntő és az 1983-as UEFA-kupa-döntő visszavágójának helyszíne volt. Lisszabonban 1967-ben rendeztek utoljára BEK-döntőt, az Estádio Nacional stadionban, európai kupa döntőt pedig 2005-ben, amikor az UEFA-kupa döntő helyszíne az Estádio José Alvalade, a Sporting CP stadionja volt.

Résztvevők

A döntő egyik résztvevője a spanyol Real Madrid. A Real korábban 9-szer nyerte meg a BL-t, vagy az elődjének számító BEK-et: az első öt kiírást (1956–1960), majd 1966-ban, 1998-ban, 2000-ben és 2002-ben. A másik résztvevő a szintén spanyol Atlético Madrid. Az Atlético korábban még nem nyert BEK-et illetve BL-t, de az 1973–74-es kiírásban a döntőig jutott. Ez volt az első olyan alkalom, amikor ugyanazon város két csapata játszotta az európai kupadöntőt, és az ötödik olyan, amikor két, azonos országból érkező csapat játszotta a BL-döntőt.

A BEK-ben a Real és az Atlético korábban az 1958–1959-es bajnokcsapatok Európa-kupája elődöntőjében játszott egymással. A két mérkőzés összesítése 2–2-es döntetlen lett, az akkori szabályok szerint egy harmadik mérkőzést kellett játszani. Az újabb mérkőzést a Real nyerte 2–1-re.

Út a döntőig

Az eredmények az adott csapat szempontjából szerepelnek.

Real Madrid Spanyolország Szakasz Spanyolország Atlético de Madrid
2012–2013-as spanyol bajnokság második helyezettje Részvételi jog 2012–2013-as spanyol bajnokság harmadik helyezettje
Ellenfél Össz. 1. mérk. 2. mérk. Selejtezők Ellenfél Össz. 1. mérk. 2. mérk.
Nem kellett selejtezőt játszania. Rájátszás Nem kellett selejtezőt játszania.
Ellenfél Eredmény Csoportkör Ellenfél Eredmény
B csoport G csoport
Törökország Galatasaray 6–1 (i) 1. forduló Oroszország Zenyit 3–1 (o)
Dánia FC København 4–0 (o) 2. forduló Portugália FC Porto 2–1 (i)
Olaszország Juventus 2–1 (o) 3. forduló Ausztria Austria Wien 3–0 (o)
Olaszország Juventus 2–2 (i) 4. forduló Ausztria Austria Wien 4–0 (i)
Törökország Galatasaray 4–1 (o) 5. forduló Oroszország Zenyit 1–1 (i)
Dánia FC København 2–0 (i) 6. forduló Portugália FC Porto 2–0 (o)
Ausztria Austria Wien 6 1 2 3 5 10 –5 5
Ellenfél Össz. 1. mérk. 2. mérk. Egyenes kieséses szakasz Ellenfél Össz. 1. mérk. 2. mérk.
Németország Schalke 04 9–2 6–1 (i) 3–1 (o) Nyolcaddöntő Olaszország AC Milan 5–1 1–0 (i) 4–1 (o)
Németország Borussia Dortmund 3–2 3–0 (o) 0–2 (i) Negyeddöntő Spanyolország FC Barcelona 2–1 1–1 (i) 1–0 (o)
Németország Bayern München 5–0 1–0 (o) 4–0 (i) Elődöntő Anglia Chelsea FC 3–1 0–0 (o) 3–1 (i)

A mérkőzés

A 36. percben a 16-osra beemelt labdára Iker Casillas kiindult a kapuból, azonban Diego Godín a megtorpanó kapust megelőzte, a labdát Casillas már csak a gólvonalon túlról tudta visszaütni. A második félidőben a Realnak sok lövése volt, azonban ezekből kevés találta el a kaput. Az utolsó 10 percre a Real beszorította az elfáradó ellenfelét, a nyomást a 93. percig bírta az Atlético, amikor Luka Modrić szögletéből Sergio Ramos fejelt a hálóba. A rendes játékidő 1–1-gyel zárult. A 110. percben Ángel Di María indult el a bal oldalon, a kapura tartó lövését Thibaut Courtois lábbal védeni tudta, de a felperdülő labdára Gareth Bale érkezett, aki befejelte azt a hálóba. A 118. percben Marcelo indult meg középen, az elfáradt Atléticó játékosok nem indultak rá, a brazil játékos pedig 16 méterről lőtt a kapuba, Courtois csak beleérni tudott. A 120. percben Godín szabálytalankodott Cristiano Ronaldóval szemben a 16-oson belül, a megítélt büntetőt Ronaldo berúgta. A végeredmény 4–1 lett, a Real Madrid története 10. BEK/BL-sikerét szerezte.

Szurkolók – mérkőzés játékosa:
Spanyolország Sergio Ramos (Real Madrid)

Szabályok

• 90 perc játékidő.
  • 30 perc hosszabbítás, ha szükséges.