Mizo Pécs 2010

Ebben a cikkben a Mizo Pécs 2010 témájával foglalkozunk multidiszciplináris perspektívából, azzal a céllal, hogy átfogó és elemző képet adjunk az olvasónak erről a témáról. Ennek érdekében körbejárjuk a Mizo Pécs 2010-hez kapcsolódó különböző szempontokat, például annak eredetét, fejlődését, a jelenlegi társadalomra gyakorolt ​​hatását és a lehetséges jövőbeli forgatókönyveket. Emellett a Mizo Pécs 2010 fontosságára fogunk összpontosítani a különböző tudásterületeken, valamint az emberek mindennapi életében betöltött relevanciájára. Ezzel a cikkel az a célunk, hogy mélyreható és gazdagító elmélkedést generáljunk a Mizo Pécs 2010-ről, ezáltal elősegítve ennek a ma oly fontos témának a jobb megértését és megbecsülését.

KabalaPanda Panna
Visszavonultatott mezszám11 (Horváth Judit)
Sikerek
Bajnoki cím11
Kupagyőztes11
Nemzetközi sikerekEuroliga 3. (2001, 2004)
Euroliga 4. (2005)

A Pécs 2010 (korábban PVSK, majd Mizo-Pécs) Pécs város egykori első osztályú női kosárlabdacsapata. Az első nem budapesti női bajnokcsapat (1991–1992), a vidéki csapatok közül 11 bajnoki címével és 11 kupagyőzelmével egyaránt a legeredményesebb, zsinórban szerzett 7 kupagyőzelme (1997–2003) abszolút magyar rekord. Kétszeres EuroLiga-bronzérmes, egyszeres negyedik helyezett. A csapat a PVSK (Pécsi Vasutas Sportkör) női kosárlabda-szakosztálya volt 1946-os megalakulásától 2005-ig, amikor a felnőtt szakosztály különvált, ám az utánpótlás ezután is közös szakosztályként működött. 2012-ben jogutód nélkül megszűnt.

Története

Az alapítástól a kiesésig

1946. őszétől a PVSK női csapata a Kerületi Bajnokságban szerepelt, de előzőleg részt vett a vidék bajnokság küzdelmeiben is. 1948–1949-ben a PVSK női kosárlabda csapata veretlenül nyerte meg az NB II. nyugati csoport bajnokságát. Az újdonsült NB I-es csapat első erőpróbája 1949. augusztus 27-én volt. A csapat az 1949–1950-es bajnokságban (Pécsi Lokomotív néven) 9., 1950-ben 8. helyen végzett. 1951-től regionális alapon szervezték át a bajnokságot, 1951-ben a csapat bejutott az országos döntőbe, és 6. helyen végzett, 1952-ben 5. helyezést ért el, 1953-ban kiesett a középdöntőben. 1954-től újra hagyományos bajnoki rendszerben folyt a küzdelem, a 14 csapatos bajnokságban a Pécsi Lokomotív 9. helyen végzett.

1955-ben a Lokomotív, a Postás és az Előre egyesült Pécsi Törekvés néven, ezen a néven két 9. helyet szereztek, majd 1957-től újra Pécsi VSK lett a csapat neve. Ezt követően 1964-ig a kiesés elkerülése környékén szerepelt a klub, hét szezonból mindössze 1960–1961-ben sikerült tizediknél jobb helyezést elérni (pedig a csapat az első 8 fordulót vereséggel kezdte). Közben 1959-ben első PVSK-játékosként Láng Klári bemutatkozott a válogatottban is.

1964-ben a csapat a 13. helyen végzett, és kiesett a bajnokságból, és bár többször is közel állt a feljutáshoz, 1970-ig az NB II-ben szerepelt.

Hetvenes és nyolcvanas évek

1971-ben a PVSK képviselte a magyar színeket Bazinban (Csehszlovákia) megrendezett Vasutas Európa Bajnokságon. A nyolc ország vasutas válogatottja részvételével megtartott tornán a pécsi csapat az ötödik helyen végzett. Az NB I-ben a csapat stabilan megragadt, 1983-ig tartó 12 évben stabilan a 8–10. helyen végeztek (egy 7. és egy 11. helyezést leszámítva).

1982-ben Szittya Imre vette át a csapat vezetőedzői székét, aki a csapatba építette az utánpótláscsapatból Balázs Hajnalkát, Halász Juditot, Horváth Juditot, Kiefer Csillát és Sztojkovics Évát. Balázs, Horváth és Sztojkovics később a válogatottban is alapembernek számított, mind az öten tagjai voltak a későbbi bajnokcsapat(ok)nak, a csapat pedig innentől kezdve 7. helyezésnél rosszabb helyen soha nem végzett. Az 1984–1985-ös szezonban a csapat 3. helyen végzett, az első pécsi labdajáték-érmet is megszerezve.

Az 1986–1987-es szezonban ezüstérmet szereztek. Érdekesség, hogy ez csupán a város második ezüstérme a PMSC 1986-os labdarúgó-ezüstérme után. Ezután kisebb visszaesés következett be a csapat eredményeiben, két negyedik és két hetedik helyet szereztek.

Élcsapattá válás az NB I-ben, nemzetközi bemutatkozás

A nyolcvanas évek végén minden labdajátékban kezdett megtörni a budapesti hegemónia, és egyre több sportágban szereztek bajnoki címeket vidéki csapatok. Világossá vált, hogy Pécsett a felfutóban lévő női kosarasoknak reális esélye van az első vidéki győzelemre, és a későbbiekben arra, hogy a város zászlóshajója legyen, amihez Horváth Judit elég keményen kampányolt, így a csapat költségvetése megerősödött (közben a férfi szakosztály kiesett az első- majd a másodosztályból is). Az 1990–1991-es bajnokságban a középszakaszban 3. helyen végeztek, a két győzelemig tartó elődöntőben a 2. Tungsram SC ellen idegenben simán nyertek, hazai pályán 44 másodperccel a vége előtt, két pontos pécsi vezetésnél, két pécsi büntetődobás előtt félbeszakadt a meccs. A mérkőzést újra kellett játszani, ahol a Tungsram győzött, majd a harmadik meccset is megnyerte. Ezután a csapat a bronzmeccset is elbukta a BEAC ellen.

1991–1992-ben elindultak a Ronchetti-kupában, ahol a selejtezőben a török Genglik, a legjobb 32 között a jugoszláv Tuzla csapatát verték meg, majd a csoportkörben 2 győzelemmel és 4 vereséggel zártak. A bajnokságban a 4. helyet szerezték meg az alapszakaszban, az elődöntőben azonban 5 mérkőzéses csatában legyőzték az alapszakaszgyőztes Tungsram SC-t, a döntőben pedig a Diósgyőri KSK ellen 3–1-re nyerve megszerezték első vidéki csapatként a női kosárlabda-bajnokság aranyérmét. A bajnokcsapat 1992-ben Pro Communitate díjat kapott a várostól.

1992 őszén bajnokként elindultak a BEK-ben, ahol Apóllon Kalamariász és a Minszk csapatát búcsúztatva bejutott a legjobb 6 csapat közé, ahol a csoportkörben azonban győzelem nélkül végzett, így végül a Bajnokok ligájában 6. helyen zárt, miközben a bajnokságban is csak a 6. helyet szerezték meg.

A csalódást jelentő bajnoki szereplés után 1993 nyarán kinevezték a csapat élére a 27 éves újvidéki szakembert, Rátgéber Lászlót. Innentől kezdve egyedülálló sikerszériát könyvelhetett el a csapat: 2012-es megszűnéséig mind a 19 szezonban dobogón zárta a csapat a bajnokságot (10 arany-, 5 ezüst- és 4 bronzéremmel – Rátgéber 2008-as távozásáig a mérleg 9 arany- 4 ezüst- és 3 bronzérem).

1994–1995-ben az előző évi bronzérem után újra indulhatott a csapat a Ronchetti kupában, ahol a három selejtezőkörben továbbjutottak a Flamurtari, a Dragovoljac és a Rila ellen is, majd a csoportkörben (a legjobb 16 között) a C csoport 3. helyén végeztek. A Ronchetti kupa újra szerencsésnek bizonyult, a szezon végén a BSE otthonában kétszer győzve 3–0 arányban bajnokok lettek. Ebben az évben mutatkozott be a csapatban Iványi Dalma. Az 1994–1995-ös második bajnoki győzelem után a csapat újra Pro Communitate díjat kapott, míg Jolanta Vilutyté, Horváth Judit és Rátgéber László Pro Civitate díjat vehetett át.

Az 1995–1996-os bajnokságban megvédték bajnoki címüket, a Bajnokok Ligájában azonban már a második (a csapatnak az első) körben kiestek az Elitzur Holon ellen. 1996–1997-ben nem sikerült a címvédés, az elődöntőben a pályaelőnyben lévő BSE ellen mindegyik meccsen hazai győzelem született, így a BSE jutott 3–2 arányban a döntőbe, a PVSK a Diósgyőr ellen nyert bronzéremmel vigasztalódott, illetve a csapat történetében először megnyert kupagyőzelemmel, melyet 2003-ig minden évben megvédtek. Ebben a szezonban rendezték meg először az újjászervezett Euroliga küzdelmeit, ami selejtezők nélkül, egyből, akkoriban két 8 fős csoporttal indult. Az első szezonban a csapat a csoport 5. helyét szerezte meg, így nem jutott a negyeddöntőbe.

1997 szeptemberében tragédia rázta meg a csapatot, a bajnoki rajt előtti napon, szeptember 12-én közlekedési balesetben elhunyt az élete utolsó szezonjára készülő Horváth Judit. A csapat nélküle, az ő emlékének ajánlva megnyerte az 1997–1998-as bajnokságot az alapszakaszgyőztes GYSEV-Sopront 3–1 arányban legyőzve. Innentől számítva a Pécs-Sopron párharcok a bajnokság csúcsrangadóinak számítottak. Az Euroligában a csoport 7. helyén végeztek.

1998–1999-ben a GYSEV revánsot vett a csapaton a bajnoki döntőben, a MiZo Baranyatej által szponzorált PVSK a zsinórban harmadik kupagyőzelemmel vigasztalódott. Az Euroligában a korábbi két évhez hasonlóan 5 győzelemmel és 9 vereséggel zárt, ebben az évben ez a csoport 6. helyére volt elegendő.

Az aranykorszak

Az 1999–2000-es szezon az addigi legszebb eredményeket hozta: a MiZo-Pécsi VSK hazai porondon 29 győzelemmel, veretlenül megnyerte a hazai bajnokságot, a Soproni Postás ellen hazai pályán megnyerték a magyar kupát, az Euroligában pedig 8 győzelemmel és 6 vereséggel bejutottak a negyeddöntőbe. Az első mérkőzésen idegenben nyertek a Bourges ellen, ám a francia csapat két győzelemmel megfordította a párharcot, és bejutott az elődöntőbe.

A 2000–2001-es bajnokságban a Sopron csapatával abszolút dominálták a bajnokságot: a két csapat az alapszakaszban az egymás elleni 1-1 vereséget leszámítva mindenkit legyőzött, a döntőben mindkét csapat megnyerte a hazai mérkőzéseit, így a Pécs 3–2-re nyert, a kupában 64–63 arányban nyert a Pécs Sopronban. Az Euroligában az első csoportkört 6 győzelem 0 vereséggel, a második csoportkört 4 győzelem 0 vereséggel (összesítésben 10–0-val) nyerték. A nyolcaddöntőben az Elitzur, a negyeddöntőben a Galatasaray csapatát egyaránt 2–0-ra nyerték, így a messinai négyes döntőbe veretlenül jutottak, ott azonban a sérülések sújtotta csapatot 62–52-re legyőzte az a Bourges, akiket a csoportkörben a Pécs oda-vissza le tudott győzni. A PVSK a Gambrinus Brno legyőzésével megszerezte az Euroliga 3. helyét, ami a csapat legnagyobb sikere volt, ám erre a szezonra mégis úgy emlékeznek a legtöbben, mint egy elszalasztott lehetőségre.

2001–2002-ben kisebb hullámvölgy érte a csapatot: a bajnokságban az alapszakasz során és a döntőben is a Sopron mögött végezve lettek második helyezettek, az Euroligában újra két 8-as csoportban szervezték meg az első kört, ezt 9 győzelemmel és 5 vereséggel a 4. helyen zárták. A negyeddöntőben az US Valenciennes Olympic csapata 2–1-re nyert. A csapat a Sopron elleni, zsinórban 6. kupagyőzelemmel mentette meg a szezont.

A következő szezonra a növekvő költségvetése ellenére GYSEV csapata meggyengült (az alapszakaszt csak a 4. helyen zárták, így már az elődöntőben összetalálkoztak a pécsiekkel), a csapat legnagyobb ellenfele a Soproni Postás volt ebben az évben, de viszonylag könnyen megnyerték a bajnokságot, míg a kupában szintén a Postás ellen 62–61-re győzve nyertek. Az Euroliga csoportkörében 10 győzelemmel és 4 vereséggel csoportharmadikként jutottak a negyeddöntőbe, ahol a Bourges 2–1 arányban győzött.

A következő szezon a csapat életének egyik legellentmondásosabbjára sikeredett. A magyar kupában a csapatot már a negyeddöntőben összetalálkozott a Pécs és a GYSEV, és az első mérkőzés 16 pontos győzelme után meglepetésre Sopronban 16 ponttal kikapott, majd hosszabbítás után 90–70-es végeredménnyel ki is esett, így zsinórban 7 győzelem után a legjobb négy közé se jutott be. A bajnokságban az alapszakasz és a rájátszás közé középszakaszt szerveztek, ami a két EuroLiga-résztvevő csapatnak komoly megerőltetést jelentett. A Pécs a csoportjába 9–5-ös mérleggel a 3. helyen végzett, majd a negyeddöntőben emlékezetes csatában 2–1-re nyertek a Bourges ellen, és másodjára bejutottak a legjobb 4 közé, ahol mind a négy csapat a PVSK csoportjából jutott be. Az EuroLiga négyes döntőjét a Lauber Dezső Sportcsarnokban rendezték, ám a hazai környezet ellenére nem sikerült legyőzni a későbbi győztes USVO csapatát, így újra a Gambrinus Brno elleni győzelemmel szereztek egy bronzérmet. A bajnokságot a Szolnoki MÁV elleni döntőben megnyerték.

A 2004–2005-ös évadban újra átszervezték az EuroLigát: három héttagú csoportban játszottak a csapatok, a B jelűt a Pécs 11 győzelemmel és 1 vereséggel megnyerte. A nyolcaddöntőben a Kozacska ZALK Zaporozsje ellen, a negyeddöntőben a Bourges ellen nyertek 2–1-re. A négyes döntőben Szamarában a Brno ellen veszítettek, és a Lietuvos ellen a bronzmérkőzést is elbukták. Ez volt a csapat utolsó EuroLiga-négyesdöntője. A bajnokságot ismét veretlenül, ezúttal (a középszakasz miatt) 31 győzelemmel nyerték, a döntőben újra az MKB Euroleasing Sopron ellen, és a kupát is visszaszerezték.

Lassú hanyatlás

2005-ben a felnőtt szakosztály az anyaegyesületből való kiválás mellett döntött, az utánpótlást a PVSK-val közösen biztosították továbbra is. A csapat megnyerte a bajnokságot (sorozatban negyedszer) és a kupát is. Az EuroLigában a címvédő Szamara mögött 9 győzelemmel és 1 vereséggel 2. helyen végeztek a csoportban. A nyolcaddöntőben 2–1-re nyertek a Lotos Gdynia ellen, a negyeddöntőben azonban a Lietuvos ellen 2–1-re veszítettek.

2006–2007-ben a csapat az alapszakasz utolsó fordulójában elveszítette a Sopron ellen az alapszakasz első helyét, a döntőben pedig ugyan 2–0-ra is vezetett, végül 3–2-re alulmaradt. A kupában az elődöntőben a házigazda Sopron elleni vereség után a 3. helyen végeztek. Az Euroligában a csoportban 3. helyet szerezték meg, a nyolcaddöntőben a Brno 2–1-re nyert, így minden színtéren visszaesett a csapat a korábbiakhoz képest.

2007-ben a Pécsi Női Kosárlabda Szurkolók Közössége is megkapta Pécs városától a Pro Communitate díjat.

2007–2008-ban körülbelül lemásolta a csapat az előző évi eredményt: a bajnokságban az alapszakasz megnyerése ellenére 3–1-re elveszítették a döntőt a Sopron ellen, a kupában hazai pályán kaptak ki a döntőben a Soprontól, az Euroligában pedig ugyanúgy 6 győzelemmel és 4 vereséggel csoportharmadikak lettek és ugyanúgy 2–1-re kiestek a Brno elleni nyolcaddöntőben.

2008-ban elhagyta a csapatot 15 szezon után Rátgéber László, helyét a korábbi másodedző Fűzy Ákos vette át. A bajnokságban meglepetésre az elődöntőben pályaelőnyből kiestek a Szeviép-Szeged ellen, és végül bronzérmet szereztek, a kupában visszahódították a címet Sopronban a Soprontól, az EuroLigában a csoport negyedik helye után a nyolcaddöntőben 2–0-ra verték az Umana Reyert, majd 2–0-ra kikaptak az Avenidától.

A 2009–2010-es szezont nagy reményekkel várta a csapat, hiszen 2010-ben Pécs volt Európa kulturális fővárosa, és erre a szezonra, utoljára újra sikerült megnyerni a bajnokságot és a magyar kupát is. Az EuroLigában az előző évi 3. hely miatt csak szabadkártyával indultak (mint a 3 csapat egyike, aki az EuroLiga alapítása óta minden szezonban részt vett), a csapat a 4. helyen végzett a csoportban, a nyolcaddöntőben 2–1-re kikapott a csoportgyőztes Wisła Can-Pack Kraków csapatától.

2010–2011-ben a csapat a névszponzor Mizo távozásával egyre mélyebb anyagi válságba került. A bajnokságban és a kupában az ezüstérmet meg tudták szerezni, az EuroLigában a csoport negyedik helye után az Avenida 2–0-ra nyert ellenük.

2011-ben a csapat vezetését átvette Iványi Dalma. A Pécs 2010 a korábbi játékosok felé fennálló tartozások miatt nem indulhatott az EuroLigában. A küszködő együttes a bajnokságban és a kupában a bronzérmet szerezte meg.

Megszűnése

A régóta anyagi gondokkal küszködő egyesület, illetve a mögötte álló, Iványi Dalma által vezetett Pécsi Női Kosárlabda Kft. nem adott be nevezést a 2012–2013-as bajnokságra. A pécsi női kosárlabdaélet a bajai csapat jogán induló, Iványi Dalma által vezetett PINKK-Pécsi 424 illetve az NB/I B csoport középmezőnyében végzett PTE-PEAC jogán induló, a város által támogatott PEAC-Pécs révén folytatódik tovább.

Eredmények

Magyar bajnokság

Magyar bajnok: 1991–1992, 1994–1995, 1995–1996, 1997–1998, 1999–2000, 2000–2001, 2002–2003, 2003–2004, 2004–2005, 2005–2006, 2009–2010

Nemzetközi szereplés

Év Sorozat Csapatnév Győzelem/vereség Helyezés (kiejtő csapat)
1992 Ronchetti Kupa PVSK 4/6 csoportkör (legjobb 16)
1993 Bajnokok Ligája PVSK-Co-Order 2/1/11 csoportkör (legjobb 6)
1995 Ronchetti Kupa PVSK-Dália 8/4 csoportkör
1996 Bajnokok Ligája PVSK-Dália 1/1 2. selejtezőkör (Elitzur Cellcom Izrael)
1997 Euroliga PVSK-Dália 5/9 csoportkör (legjobb 16)
1998 Euroliga PVSK-Dália-Dalmand Rt. 5/9 csoportkör (legjobb 16)
1999 Euroliga PVSK-MiZo 5/9 csoportkör (legjobb 16)
2000 Euroliga MiZo-Pécsi VSK 9/8 negyeddöntő (CJM Bourges Basket Franciaország)
2001 Euroliga MiZo-Pécsi VSK 15/1 3. (elődöntő: CJM Bourges Basket Franciaország)
2002 Euroliga MiZo-Pécsi VSK 10/7 negyeddöntő (US Valenciennes Olympic Franciaország)
2003 Euroliga MiZo-Pécsi VSK 11/6 negyeddöntő (CJM Bourges Basket Franciaország)
2004 Euroliga MiZo-Pécsi VSK 12/6 3. (elődöntő: US Valenciennes Olympic Franciaország)
2005 Euroliga MiZo-Pécsi VSK 15/5 4. hely (elődöntő: Gambrinus Brno Csehország)
2006 Euroliga MiZo Pécs 12/4 negyeddöntő (Lietuvos Telekomas Litvánia)
2007 Euroliga MiZo Pécs 7/6 nyolcaddöntő (Gambrinus Brno Csehország)
2008 Euroliga MiZo Pécs 2010 7/6 nyolcaddöntő (Gambrinus Brno Csehország)
2009 Euroliga MiZo Pécs 2010 7/7 negyeddöntő (Halcon Avenida Spanyolország)
2010 Euroliga MiZo Pécs 2010 5/8 nyolcaddöntő (Wisła Can-Pack Lengyelország)
2011 Euroliga Pécs 2010 5/7 nyolcaddöntő (Halcon Avenida Spanyolország)

Hírességek

Visszavonultatott mez

11 - Horváth Judit

Horváth Judit Emlékérem díjazottjai (2007)

A Horváth Judit Emlékérmet a pécsi női kosárlabda csapatban lejátszott hivatalos mérkőzések (bajnoki, Magyar Kupa és nemzetközi meccsek) meghatározott száma alapján adományozzák a sportolóknak. Bronz fokozatot 150 lejátszott mérkőzés, ezüstöt 250, aranyat pedig 500 meccs után kapnak azok a sportolók vagy sportszakemberek, akik a pécsi női kosárlabda csapatban szerepelve az első osztályú magyar bajnokságban elértek legalább egy alkalommal bajnoki aranyérmes helyezést.