2019Hollandia Hollandia U176(3)
2021Hollandia Hollandia U196(3)
2022–Hollandia Hollandia U212(0)
2022–Hollandia Hollandia9(0)
1 A felnőtt klubokban játszott mérkőzések és gólok csak a bajnoki mérkőzések adatait tartalmazzák. Utolsó elszámolt mérkőzés dátuma:
2024. február 9.
2 Utolsó elszámolt válogatott mérkőzés dátuma:
2023. október 16.
A Wikimédia Commons tartalmaz Xavi Simons témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Xavier Quentin Shay Simons (Amszterdam, 2003. április 21. –) holland válogatott labdarúgó, középpályás. A Bundesligában szereplő RB Leipzig játékosa kölcsönben a Paris Saint-Germain csapatától.

Pályafutása

Simons 2010-ben csatlakozott a Barcelona utánpótlás csapatához a CD Thádertől, és gyorsan a spanyol klub egyik legjobban értékelt utánpótlás-játékosává vált. A hírek szerint a Chelsea és a Real Madrid is próbálta megszerezni.

Paris Saint-Germain

2019. júliusában Párizsba költözött, miután nem hosszabbított szerződést a Barcelonával, a PSG-vel egy hároméves szerződésben állapodtak meg. 2020. szeptember 10-én nevezték először a csapatba az RC Lens elleni bajnoki 2020/21-es idény 2. fordulójában. 2021. február 10-én debütált az SM Caen vendégeként a Coupe de France-ban, az 1–0-s győztes mérkőzés 78. percében Julian Draxlert váltva. Két hónap múlva, azaz április 10-én a bajnokságban is bemutatkozott a Strasbourg elleni 1–4 során az utolsó egy percben.

PSV Eindhoven

2022. június 29-én ötéves szerződést kötött az eindhoveni együttessel, miután a PSG-vel nem hosszabbított szerződést.

Július 30-án mutatkozott be a csapatban az Ajax vendégeként a Johan Cruijff Schaalben, a holland szuperkupában, az 5–3-ra megnyert mérkőzés utolsó 17 percében érkezett a pályára Cody Gakpót váltva, és az utolsó percekben megszerezte csapatbeli első gólját is. Augusztus 2-án karrierje során először lépett pályára nemzetközi porondon az Bajnokok Ligája selejtezőjében az AS Monaco elleni döntetlenen. Az első bajnoki mérkőzést augusztus 6-án játszotta hazai környezetben az FC Emmen ellen, és a 4–1-s találkozó első góljánál asszisztot készített elő Johan Bakayokónak. A következő héten szerezte első gólját az Eredivisieben idegenbeli környezetben a Go Ahead Eagles ellen, a 2–5-s mérkőzésen két gólt jegyzett, majd az egymást követő két fordulóban is duplázott a Excelsior és az FC Volendam ellen. Az augusztusi remek teljesítményének köszönhetően a hónap játékosának választották a bajnokságban. Szeptember 8-án mutatkozott be az Európa Liga főtábláján a Bodo ellen, az EL következő találkozóján szerezte első nemzetközi gólját, az FC Zürich ellen. Október 16-án ismét duplázott a bajnokság 10. fordulójában az FC Utrecht elleni 6–1-s mérkőzésen a csapat első és a negyedik gólját szerezte. 2023. január 10-én rögtön a legelső holland kupa találkozóján góllal volt eredményes a Sparta Rotterdam elleni idegenbeli 1–2 során, öt nappal később a bajnokság 16. fordulójában is betalált a Fortuna Sittard ellen.

Ismét Paris Saint-Germain

2023. július 19-én négyéves szerződést írt alá korábbi klubjával a Paris Saint-Germainnel.

RB Leipzig (kölcsön)

2023. július 19-én közvetlen a PSG-hez való visszatérése után kölcsönbe került a német RB Leipzig csapatához, ahol a 20-as mezszámot kapta meg. A 2023–2024-es idény első tétmérkőzését a Német-szuperkupában játszotta a Bayern München elleni 3–0-ás győztes találkozón. Augusztus 19-én mutatkozott be a Bundesliga-ban, idegenbeli környezetben a Bayer Leverkusen elleni 3–2-re elvesztett bajnokin. A következő héten megszerezte első találatát lipcsei színekben, és két gólpasszt is kiosztott a VfB Stuttgart elleni 5–1-es győztes találkozón. Szeptember 3–án az Union Berlin, és a következő fordulóban az FC Augsburg elleni győztes bajnokikon egy-egy gólt és gólpasszt szerzett. Szeptember 19-én játszotta első Bajnokok Ligája-mérkőzését karrierje során a Young Boys vendégeként, a 3–1-es győztes találkozón a meccs embere lett. Szeptember 27-én a mutatkozott be a Német-kupában a másodosztályú Wehen Wiesbaden vendégeként, a 3–2-es győztes találkozó 65. percében lépett pályára Fábio Carvalho-t váltva. Október 7-én a VfL Bochum ellen az első félidő 27. percében büntetőt vétett, így csak egy pontot szereztek a bajnokság 7. fordulójában. Október 25-én szerezte meg első gólját- és gólpasszát nemzetközi porondon, a Crvena zvezda elleni 3–1-es győztes Bl-mérkőzésen. Három nap múlva az 1. FC Köln elleni 6–0-ás kiütéses bajnoki első félidejének utolsó nyolc percében két gólpasszt osztott ki, amikből Loïs Openda volt eredményes. November 7-én a Crvena zvezda vendégeként a 2–1-es UEFA-bajnokok ligája-visszavágón, majd öt nappal később a Freiburg elleni 3–1-es végeredményű bajnokin is a nyitógólt szerezte.

A válogatottban

Hollandia

Több korosztályos csapat tagja volt, míg 2022. november 11-én Louis van Gaal szövetségi kapitány nevezte a 26 fős keretbe a 2022-es katari világbajnokságra. December 13-án debütált világbajnoki mérkőzésen az Egyesült Államok ellen, 3–1-s negyeddöntő mérkőzés utolsó 7 percében lépett pályára Memphis Depayt váltva.