I 5. divisjon fotball for menn 2023-verdenen er det uendelige interessante og relevante aspekter som fortjener å bli utforsket. Fra opprinnelsen til de siste nyvinningene har 5. divisjon fotball for menn 2023 vakt nysgjerrighet og interesse hos mange, og blitt et uunngåelig samtaleemne på forskjellige områder. Enten på grunn av dens innvirkning på samfunnet, dens historiske relevans eller dens innflytelse på populærkulturen, fortsetter 5. divisjon fotball for menn 2023 å være et tema for konstant debatt og refleksjon. I denne artikkelen vil vi fordype oss i de forskjellige aspektene ved 5. divisjon fotball for menn 2023 og analysere betydningen i den nåværende konteksten.
Avdelinger | 33 | ||
---|---|---|---|
Lag | 346 | ||
Opprykk til | 4. divisjon 2024 | ||
Nedrykk til | 6. divisjon 2024 | ||
Statistikk | |||
Kamper | 3 513 | ||
Mål | 17 934 | ||
Mål per kamp | 5,11 | ||
Toppskårer | Michael Kornbrekk Urrang (Skreia) 48 | ||
Øvrige ligaer | |||
Nivå1 | Eliteserien 2023 | ||
Nivå2 | OBOS-ligaen 2023 | ||
Nivå3 | PostNord-ligaen 2023 | ||
Nivå4 | Norsk Tipping-ligaen 2023 | ||
Nivå5 | 4. divisjon 2023 | ||
Nivå6 | 5. divisjon 2023 | ||
Nivå7 | 6. divisjon 2023 | ||
Nivå8 | 7. divisjon 2023 | ||
Nivå9 | 8. divisjon 2023 | ||
Nivå10 | 9. divisjon 2023 | ||
Nivå11 | 10. divisjon 2023 | ||
5. divisjon fotball for menn 2023 var det sjette nivået i norsk fotball 2023.
# | Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Selbak | 26 | 17 | 6 | 3 | 88–38 | 50 | 57 | |
2 | Greåker | 26 | 17 | 3 | 6 | 69–39 | 30 | 54 | |
3 | Idd | 26 | 15 | 6 | 5 | 81–56 | 25 | 51 | |
4 | Drøbak/Frogn 2 | 26 | 16 | 2 | 8 | 89–55 | 34 | 50 | |
5 | Ekholt | 26 | 15 | 2 | 9 | 94–87 | 7 | 47 | |
6 | Kråkerøy 2 | 26 | 12 | 3 | 11 | 66–65 | 1 | 39 | |
7 | Begby | 26 | 10 | 7 | 9 | 58–55 | 3 | 37 | |
8 | Rakkestad | 26 | 10 | 4 | 12 | 56–67 | −11 | 34 | |
9 | Trosvik | 26 | 9 | 4 | 13 | 43–58 | −15 | 31 | |
10 | Berg | 26 | 9 | 3 | 14 | 53–64 | −11 | 30 | |
11 | Gresvik | 26 | 9 | 2 | 15 | 64–62 | 2 | 29 | |
12 | Rygge | 26 | 6 | 11 | 9 | 47–47 | 0 | 29 | |
13 | Råde 2 | 26 | 3 | 5 | 18 | 36–88 | −52 | 14 | |
14 | Lisleby 2 | 26 | 4 | 2 | 20 | 37–100 | −63 | 14 | |
Kilde · Rediger |
# | Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Blaker | 22 | 17 | 4 | 1 | 83–16 | 67 | 55 | |
2 | Skjetten 2 | 22 | 14 | 2 | 6 | 49–35 | 14 | 44 | |
3 | Gjerdrum | 22 | 11 | 5 | 6 | 62–43 | 19 | 38 | |
4 | Fet | 22 | 10 | 6 | 6 | 57–44 | 13 | 36 | |
5 | Aurskog-Høland 2 | 22 | 9 | 4 | 9 | 50–49 | 1 | 31 | |
6 | Skedsmo 2 | 22 | 10 | 1 | 11 | 53–53 | 0 | 31 | |
7 | Bøn | 22 | 10 | 0 | 12 | 53–54 | −1 | 30 | |
8 | Bjerke | 22 | 9 | 1 | 12 | 44–60 | −16 | 28 | |
9 | Aurskog/Finstadbru | 22 | 8 | 3 | 11 | 48–57 | −9 | 27 | |
10 | Hvam | 22 | 7 | 1 | 14 | 38–68 | −30 | 22 | |
11 | Søndre Høland | 22 | 6 | 3 | 13 | 36–61 | −25 | 21 | |
12 | Raumnes & Årnes 2 | 22 | 4 | 4 | 14 | 32–75 | −43 | 16 | |
Kilde · Rediger |
Avdeling 1
|
Avdeling 2
|
Avdeling 1
|
Avdeling 2
|
# | Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Graabein/Tofte Fremad | 26 | 21 | 1 | 4 | 101–42 | 59 | 64 | |
2 | Slemmestad | 26 | 18 | 3 | 5 | 85–41 | 44 | 57 | |
3 | Åssiden 2 | 26 | 15 | 2 | 9 | 89–55 | 34 | 47 | |
4 | Åskollen 2 | 26 | 15 | 2 | 9 | 82–57 | 25 | 47 | |
5 | Birkebeineren | 26 | 15 | 1 | 10 | 78–55 | 23 | 46 | |
6 | Rundtom | 26 | 12 | 7 | 7 | 66–60 | 6 | 43 | |
7 | Glassverket | 26 | 12 | 5 | 9 | 66–53 | 13 | 41 | |
8 | Solberg | 26 | 13 | 2 | 11 | 79–75 | 4 | 41 | |
9 | Konnerud 2 | 26 | 10 | 2 | 14 | 78–99 | −21 | 32 | |
10 | Haugfoss/Modum 2 | 26 | 9 | 0 | 17 | 69–76 | −7 | 27 | |
11 | Drammens BK 2 | 26 | 8 | 3 | 15 | 66–91 | −25 | 27 | |
12 | Vestfossen 2 | 26 | 9 | 0 | 17 | 73–116 | −43 | 27 | |
13 | Tyristubben | 26 | 5 | 3 | 18 | 44–80 | −36 | 18 | |
14 | Fjell | 26 | 3 | 3 | 20 | 41–117 | −76 | 12 | |
Kilde · Rediger |
# | Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Store Bergan | 16 | 11 | 4 | 1 | 52–25 | 27 | 37 | |
2 | Sandar | 16 | 11 | 2 | 3 | 63–30 | 33 | 35 | |
3 | Barkåker | 16 | 10 | 3 | 3 | 50–24 | 26 | 33 | |
4 | Larvik Turn | 16 | 8 | 3 | 5 | 43–26 | 17 | 27 | |
5 | Holmestrand | 16 | 6 | 2 | 8 | 47–50 | −3 | 20 | |
6 | Tønsberg FK | 16 | 5 | 3 | 8 | 27–37 | −10 | 18 | |
7 | Flint 2 | 16 | 5 | 2 | 9 | 38–43 | −5 | 17 | |
8 | Halsen 2 | 16 | 3 | 3 | 10 | 31–67 | −36 | 12 | |
9 | GØIF | 16 | 1 | 2 | 13 | 13–62 | −49 | 5 | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0–0 | 0 | 0 | |||
Kilde · Rediger |
# | Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hei 2 | 22 | 14 | 6 | 2 | 83–37 | 46 | 48 | |
2 | Gulset | 22 | 15 | 2 | 5 | 70–33 | 37 | 47 | |
3 | Urædd 2 | 22 | 12 | 5 | 5 | 69–48 | 21 | 41 | |
4 | Storm 2 | 22 | 11 | 2 | 9 | 60–64 | −4 | 35 | |
5 | Brevik | 22 | 10 | 4 | 8 | 68–49 | 19 | 34 | |
6 | Langesund/Stathelle | 22 | 10 | 2 | 10 | 68–60 | 8 | 32 | |
7 | Herkules | 22 | 10 | 2 | 10 | 65–66 | −1 | 32 | |
8 | Snøgg/Notodden 3 | 22 | 10 | 4 | 8 | 68–70 | −2 | 31 | |
9 | Kroken | 22 | 7 | 3 | 12 | 47–70 | −23 | 24 | |
10 | Nome | 22 | 6 | 2 | 14 | 60–70 | −10 | 20 | |
11 | Skarphedin 2 | 22 | 6 | 2 | 14 | 47–70 | −23 | 20 | |
12 | Seljord | 22 | 4 | 0 | 18 | 29–97 | −68 | 12 | |
Kilde · Rediger |
# | Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Birkenes | 24 | 20 | 1 | 3 | 84–38 | 46 | 61 | |
2 | Tigerberget | 24 | 19 | 2 | 3 | 95–35 | 60 | 59 | |
3 | Rygene | 24 | 12 | 3 | 9 | 63–47 | 16 | 39 | |
4 | Øyestad | 24 | 12 | 3 | 9 | 60–49 | 11 | 39 | |
5 | Søgne 2 | 24 | 13 | 0 | 11 | 43–45 | −2 | 39 | |
6 | Donn 2 | 24 | 11 | 3 | 10 | 63–50 | 13 | 36 | |
7 | Vindbjart 3 | 24 | 11 | 3 | 10 | 57–60 | −3 | 36 | |
8 | Randesund 2 | 24 | 10 | 2 | 12 | 61–66 | −5 | 32 | |
9 | Farsund og Lista | 24 | 10 | 2 | 12 | 55–72 | −17 | 32 | |
10 | Kvinesdal | 24 | 9 | 4 | 11 | 57–46 | 11 | 31 | |
11 | Trauma 2 | 24 | 9 | 2 | 13 | 44–74 | −30 | 29 | |
12 | Lillesand | 24 | 4 | 2 | 18 | 36–98 | −62 | 14 | |
13 | Tobienborg | 24 | 2 | 1 | 21 | 53–91 | −38 | 7 | |
Kilde · Rediger |
Avdeling 1
|
Avdeling 2
|
Avdeling 3
|
Avdeling 4
|
Avdeling 1
|
Avdeling 2
|
Avdeling 3
|
# | Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dale | 16 | 11 | 2 | 3 | 62–17 | 45 | 35 | |
2 | Hafslo/Bjørn/Fanaråk | 16 | 11 | 1 | 4 | 44–28 | 16 | 34 | |
3 | Kaupanger | 16 | 9 | 4 | 3 | 46–23 | 23 | 31 | |
4 | Årdal 2 | 16 | 9 | 0 | 7 | 44–40 | 4 | 27 | |
5 | Førde 3 | 16 | 8 | 3 | 5 | 27–25 | 2 | 27 | |
6 | Florø 2 | 16 | 7 | 1 | 8 | 40–37 | 3 | 22 | |
7 | Syril | 16 | 6 | 1 | 9 | 30–37 | −7 | 19 | |
8 | Eikefjord | 16 | 3 | 4 | 9 | 19–47 | −28 | 13 | |
9 | Sogndal 3/Fjøra 2 | 16 | 0 | 0 | 16 | 22–80 | −58 | 0 | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0–0 | 0 | 0 | |||
Kilde · Rediger |
# | Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Stranda | 20 | 13 | 5 | 2 | 47–24 | 23 | 44 | |
2 | Stordal/Ørskog | 20 | 13 | 3 | 3 | 85–28 | 57 | 43 | |
3 | Valder | 20 | 13 | 3 | 4 | 64–32 | 32 | 42 | |
4 | Sykkylven | 20 | 11 | 5 | 4 | 43–29 | 14 | 38 | |
5 | Giske | 20 | 9 | 4 | 7 | 50–38 | 12 | 31 | |
6 | Emblem | 20 | 10 | 1 | 9 | 50–41 | 9 | 31 | |
7 | Spjelkavik 2 | 20 | 8 | 5 | 7 | 43–39 | 4 | 29 | |
8 | Ravn | 20 | 5 | 3 | 12 | 38–61 | −23 | 18 | |
9 | Bergsøy 2 | 20 | 4 | 2 | 14 | 24–65 | −41 | 14 | |
10 | Rollon 2 | 20 | 3 | 4 | 13 | 31–66 | −35 | 13 | |
11 | Ellingsøy | 20 | 3 | 0 | 17 | 20–72 | −52 | 9 | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0–0 | 0 | 0 | |||
0 | 0 | 0 | 0 | 0–0 | 0 | 0 | |||
Kilde · Rediger |
# | Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Averøykameratene | 18 | 18 | 0 | 0 | 92–14 | 78 | 54 | |
2 | Kristiansund/Clausenengen | 18 | 15 | 1 | 2 | 76–25 | 51 | 46 | |
3 | Dahle 2 | 18 | 11 | 1 | 6 | 53–45 | 8 | 34 | |
4 | Molde 3 | 18 | 10 | 1 | 7 | 51–42 | 9 | 31 | |
5 | Smøla | 18 | 8 | 3 | 7 | 50–47 | 3 | 27 | |
6 | Rival | 18 | 5 | 3 | 10 | 48–69 | −21 | 18 | |
7 | Eidsvåg/Eresfjord og Vistdal | 18 | 4 | 5 | 9 | 38–50 | −12 | 17 | |
8 | Måndalen | 18 | 5 | 2 | 11 | 35–67 | −32 | 17 | |
9 | Moldestudentene | 18 | 5 | 1 | 12 | 41–63 | −22 | 16 | |
10 | Gossen | 18 | 0 | 1 | 17 | 13–75 | −62 | 1 | |
Kilde · Rediger |
Avdeling 1
|
Avdeling 2
|
Avdeling 3
|
Avdeling 1
|
Avdeling 2
|
Avdeling 3
|
Avdeling 1 A-sluttspill
|
Avdeling 1 B-sluttspill
|
|
Avdeling 1
|
Avdeling 2
|
Avdeling 3
|
# | Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hamna 2 | 22 | 16 | 1 | 5 | 89–54 | 35 | 49 | |
2 | Lyngen/Karnes | 22 | 14 | 4 | 4 | 103–50 | 53 | 46 | |
3 | Kvaløya | 22 | 14 | 3 | 5 | 80–55 | 25 | 45 | |
4 | Stakkevollan | 22 | 12 | 1 | 9 | 56–61 | −5 | 37 | |
5 | Storsteinnes | 22 | 11 | 3 | 8 | 59–50 | 9 | 36 | |
6 | Finnsnes 2 | 22 | 11 | 1 | 10 | 50–51 | −1 | 34 | |
7 | Mellembygd | 22 | 10 | 3 | 9 | 70–61 | 9 | 33 | |
8 | Fløya 2 | 22 | 8 | 4 | 10 | 53–62 | −9 | 28 | |
9 | Tromsø 3 | 22 | 7 | 3 | 12 | 57–71 | −14 | 24 | |
10 | Valhall | 22 | 4 | 5 | 13 | 39–60 | −21 | 17 | |
11 | Senja 2 | 22 | 5 | 1 | 16 | 39–73 | −34 | 16 | |
12 | Ramfjord | 22 | 5 | 1 | 16 | 45–92 | −47 | 16 | |
Kilde · Rediger |
Avdeling 1 (Øst)
|
Avdeling 2 (Midt)
|
Avdeling 3 (Vest)
|
Nr. | Spiller | Klubb | Mål |
---|---|---|---|
1 | Michael Kornbrekk Urrang | Skreia (Indre Østland 1) | 48 |
2 | Jonas-Aleksander Bakken | Graabein (Buskerud) | 43 |
Benjamin Bolset Kleppe | Fotlandsvåg (Hordaland 3) | ||
4 | Sondre Gyland | Tonstad (Rogaland 1) | 41 |
5 | Kristian Vindheim Rivedal | Mathopen (Hordaland 1) | 37 |
6 | Jonas Berge Pedersen | Herkules (Telemark) | 36 |
7 | Marius Medalen | Gjesdal (Rogaland 2) | 35 |
8 | Ole-Fredrik Midttveit | Telavåg (Hordaland 1) | 33 |
9 | Christian Bretun Ahlsen | Ekholt (Østfold) | 31 |
10 | Jaran Eike Østrem | Moi (Rogaland 1) | 29 |
Kenneth Beyer | Voll (Rogaland 1) | ||
Sondre Kirkeng Rørmyr | Idd (Østfold) |
5. divisjon: Brevik
5. divisjon: Herkules (Opprykk)
5. divisjon: Kroken
5. divisjon: Nome
9. november 2023 | Brevik | 7–1 | Nome | Brevik | ||
19:30 | Torkel Brubakken 22' Matias Herum Roligheten 34' Matias Herum Roligheten 42' Torkel Brubakken 50' Torkel Brubakken 54' Torkel Brubakken 84' Matias Herum Roligheten 86' |
Fotball.no | 76' Jon Vegar Løvgren |
Arena: Furulund idrettspark Dommer: Zeynel Alp Aras (Herkules) Assistentdommere: Yusuf Ülker (Herkules), Pål Michael Solis (Urædd) | ||
9. november 2023 | Herkules | 5–2 | Kroken | Skien | ||
19:30 | Jonas Berge Pedersen 22' Jonas Berge Pedersen 50' Michael Estifanos Isak 52' Jonas Berge Pedersen 75' Jonas Berge Pedersen 90' |
Fotball.no | 22' (straffe) Øyvind Skarelven 69' Joakim Solli |
Arena: Herkules Idrettspark Dommer: Jan-Erik Winther (Strømsgodset) Assistentdommere: Aziz Seker (Gulset), Imri Krosa (Storm) | ||
14. november 2023 | Brevik | 2–3 | Herkules | Skien | ||
20:00 | Matias Herum Roligheten 4' Torkel Brubakken 6' |
Fotball.no | 24' Nicholas Hauge-Strøm 62' Jostein Høgvoll Kolle 83' Jonas Berge Pedersen |
Arena: Skagerak Arena Dommer: Herman Leiulfsrud Aass (Fossum) Assistentdommere: Rune Holtan Flathus (Sauherad), Rose Syverud-Lindland (Urædd) Fjerdedommer: Sindre Lauvdal Larsen (Tollnes) | ||
4. divisjon, avdeling 1: Sund (Beholdt plassen)
5. divisjon, avdeling 1: Øygarden
12. november 2023 | Øygarden | 1–1 | Sund | Ågotnes | ||
14:00 | Jørgen Bertin Nakken 9' | Fotball.no | 77' Mathias Methlie Ro |
Arena: Ågotnes gress Dommer: Benjamin Muranovic Abedinovski (Fri) Assistentdommere: Øyvind Bøen (Kjøkkelvik), Erlend Haugen Stalheim (Vadmyra) | ||
18. november 2023 | Sund | 1–0 (2–1 sammenlagt)
|
Øygarden | Sund | ||
14:00 | Mathias Methlie Ro 30' (straffe) | Fotball.no | Arena: Hald stadion Dommer: Marius Enger Pedersen (Sotra) Assistentdommere: Arsim Ajeti (Askøy), Simen Herfindal Kvalstad (Mal:Fk/lag/Nordsiden Askøy) | |||
4. divisjon: Vik (Beholdt plassen)
5. divisjon: Hafslo/Bjørn/Fanaråk
1. november 2023 | Hafslo/Bjørn/Fanaråk | 0–3 | Vik | Gaupne | ||
18:40 | Fotball.no | 7' Mathias Stokkebø 45' (straffe) Eirik Følid Berglund 79' Martin Stadheim |
Arena: Luster Idrettspark Dommer: Frank Heggestad (Sogndal) Assistentdommere: Adel Muranovic-Kahrimanovic (Fri), Karim Sadek (Sogndal) | |||
4. november 2023 | Vik | 2–1 | Hafslo/Bjørn/Fanaråk | Vikøyri | ||
15:00 | Eirik Følid Berglund 16' Jaran Tryti 69' |
Fotball.no | 60' Christopher Skjær Brugrand |
Arena: Vik stadion Dommer: Jonas Sande Mossestad (Førde) Assistentdommere: Jakob Sande Søgnen (Gaular), Jarl Ivar Hauge Mjånes (Høyang) | ||
5. divisjon, avdeling 1: Vinne
5. divisjon, avdeling 1: Tiller 2 (Opprykk)
5. divisjon, avdeling 1: Rennebu
# | Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tiller 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 8–2 | 6 | 4 | |
2 | Vinne | 2 | 1 | 0 | 1 | 4–9 | −5 | 3 | |
3 | Rennebu | 2 | 0 | 1 | 1 | 5–6 | −1 | 1 | |
Kilde · |
26. oktober 2023 | Rennebu | 2–2 | Tiller 2 | Rennebu | ||
20:00 | Volodymyr Kilikevych 62' Anders Olsen 90' |
Fotball.no | 58' Jonathan Smerkerud Frønes 67' Emil Hagen Dyrseth |
Arena: Berkåk stadion Dommer: Per Johan Høistad Hartviksen (Os/Nansen) Assistentdommere: Torstein Østigård (Tynset), Knut Brovold (Tynset) | ||
29. oktober 2023 | Vinne | 4–3 | Rennebu | Verdal | ||
14:00 | Kristian Kolsrød 15' Morten Granaune Olsen 32' Isak Jeffery Mckellar 66' Morten Granaune Olsen 80' |
Fotball.no | 6' Ole Gunnes 8' Øystein Østerås 89' Håkon Halseth |
Arena: Verdal Stadion Dommer: Lars Einar Ingvaldsen (Innherred) Assistentdommere: Jan-Magnus Johnsen Bråthen (Overhalla), Kristofer Turøy (Stiklestad) | ||
4. november 2023 | Tiller 2 | 6–0 | Vinne | Trondheim | ||
14:00 | Fredrik Meland Johnsen 5' Eskil Forren-Vik 30' Jonas Bardo Fossen Thanem 57' Jonas Bardo Fossen Thanem 65' Eskil Forren-Vik 68' Eskil Forren-Vik 69' |
Fotball.no | Arena: Tonstad idrettspark Dommer: Amir Spjøtvold Mian (Orkla) Assistentdommere: Christoffer Helland Jensen (Klæbu), Madelen Erika Rønvik (Trond) | |||