Øresund

Øresund
Öresund
Karta tjesnaca
Karta tjesnaca
Karta tjesnaca
Država  Švedska
 Danska

Øresund (danski, čita se Oesund; švedski: Öresund; engleski: Sound; kog lokalni stanovnici kolokvijalno zovu Sundet) je tjesnac koji razdvaja danski otok Zeland od švedskog kopna tj. pokrajine Scanije. Øresund povezuje tjesnac Kattegat s Baltičkim morem. Jedan je od najprometnijih plovnih puteva na svijetu.

Geografija

Ukupna dužina Øresunda od poluotoka Kullen na sjeveru do gradića Falsterbo na jugu (oba leže u Švedskoj) iznosi 110 km. U svom užem dijelu, koji se odnosi na dio HelsingørHelsingborg (sjever) i KopenhagenMalmö (jug), dug je 53 km. Tjesnac je najuži na sjeveru između Helsingøra i Helsingborga, tu ima samo 5 km, dok na jugu između Kopenhagena i Malmöa ima 14 km.

Minimalna dubina tjesnaca iznosi 7 metara, a struja teče do 5-6 km na sat prema Kattegatu. Led za oštrih zima može onemogućiti plovidbu tjesnacem, jer on gotovo da nema plime i oseke. Unutar tjesnaca leže tri veća otoka: Amager (pored Kopenhagena), Ven i Saltholm, koji razdvajaju vode tjesnaca na kanale Drögden (zapad) i Flinterenden (istok).

Najveće luke tjesnaca su Kopenhagen i Helsingør na danskoj strani odnosno Malmö i Helsingborg na švedskoj strani. Od kad je 2000. izgrađen Eresundski most i tunel kojim su spojeni Malmö i Kopenhagen, regija je bitno bolje povezana, pa se očekuje da će to potaknuti ekonomski rast.

Historija

Tjesnac je već jako dugo važan pomorski koridor, zbog tog je tokom historije kontrola nad tjesnacem, inače najkraćim putem prema Baltičku, donosila veliku dobit. Između 1429. i 1657. Danska je kontrolirala obje obale tjesnaca i naplaćivala prolaz svim brodovima. Čak i nakon što je 1658. pokrajina Skania pripojena Švedskoj, velika danska obalna utvrda Kronborg kod Helsingøra nastavila je naplaćivati prolaz kroz tjesnac sve do 1857.

Izvori

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 The Sound (engleski). Encyclopædia Britannica. Pristupljeno 14. 4. 2015. 

Vanjske veze