I dagens artikel ska vi prata om Uefacupen 2004/2005, ett ämne som fått stor betydelse de senaste åren. Uefacupen 2004/2005 är ett ämne som har väckt debatt och kontroverser inom olika områden, från den politiska sfären till den sociala och kulturella sfären. I den här artikeln kommer vi att utforska olika perspektiv och tillvägagångssätt på Uefacupen 2004/2005, analysera dess inverkan på det nuvarande samhället och dess relevans i det historiska sammanhanget. Vidare kommer vi att diskutera implikationerna av Uefacupen 2004/2005 i olika aspekter av det dagliga livet, samt dess inflytande på beslutsfattande på individuell och kollektiv nivå. Vi hoppas att den här artikeln ger en heltäckande och berikande vision av Uefacupen 2004/2005, som inbjuder till reflektion och debatt om ett ämne av stor relevans idag.
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 13 juli 2004–18 maj 2005 | ||
Arrangör | Uefa | ||
Finalarena | Estádio José Alvalade | ||
Mästare | CSKA Moskva (1:a titeln) | ||
Finalist | Sporting Lissabon | ||
| |||
|
Uefacupen 2004/2005 vanns av CSKA Moskva, Ryssland efter finalseger, 3-1 i Lissabon mot Sporting Lissabon, Portugal. Det var första gången ett ryskt lag vann en större europeisk fotbollsturnering, och det ansågs vara en stor bedrift eftersom matchen spelades på Estádio José Alvalade, Sporting Lissabons hemmabana. Matchen dömdes av Graham Poll från England.
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Pennarossa | 1–9 | Željezničar | 1–5 | 0–4 |
FC Santa Coloma | 0–4 | Modriča | 0–1 | 0–3 |
Mika | 1–2 | Budapest Honvéd | 0–1 | 1–1 |
Levadia Tallinn | 3–1 | Bohemian | 0–0 | 3–1 |
Sjirak | 1–4 | Tiraspol | 1–2 | 0–2 |
Partizani | 5–4 | Birkirkara | 4–2 | 1–2 |
Haverfordwest County | 1–4 | FH | 0–1 | 1–3 |
Nistru Otaci | 3–2 | Shakhtyor Soligorsk | 1–1 | 2–1 |
Illitjivets Mariupol | 4–0 | Banants | 2–0 | 2–0 |
ÍA | 6–3 | TVMK | 4–2 | 2–1 |
Ekranas | 3–1 | F91 Dudelange | 1–0 | 2–1 |
Oțelul Galați | 8–1 | Dinamo Tirana | 4–0 | 4–1 |
Östers IF | 4–1 | Total Network Solutions | 2–0 | 2–1 |
Haka | 5–2 | Etzella Ettelbruck | 2–1 | 3–1 |
Tbilisi | 5–1 | Shamkir | 1–0 | 4–1 |
Vaduz | 4–2 | Longford Town | 1–0 | 3–2 |
Sileks Kratovo | 1–2 | Maribor | 0–1 | 1–1 |
Portadown | 2–4 | Žalgiris Vilnius | 2–2 | 0–2 |
Dukla Banská Bystrica | 4–0 | Karabakh | 3–0 | 1–0 |
Glentoran | 4–3 | Allianssi | 2–2 | 2–1 |
BATE Borisov | 2–4 | Dinamo Tbilisi | 2–3 | 0–1 |
B36 Torshamn | 2–11 | Liepājas Metalurgs | 1–3 | 1–8 |
AC Omonia | 8–1 | Sloga Jugomagnat | 4–0 | 4–1 |
B68 | 0–11 | Ventspils | 0–3 | 0–8 |
Marsaxlokk | 0–3 | Primorje | 0–1 | 0–2 |
12 och 26 augusti 2004.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final ( | )||||||||||||||||||||||||
Olympiakos | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Sochaux-Montbéliard | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||||
Olympiakos | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
Newcastle United | 3 | 4 | 7 | |||||||||||||||||||||||||
Heerenveen | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Newcastle United | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||||||
Newcastle United | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Sporting Lissabon | 0 | 4 | 4 | |||||||||||||||||||||||||
Grazer | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||||||
Middlesbrough | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||||||
Middlesbrough | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Sporting Lissabon | 3 | 1 | 4 | |||||||||||||||||||||||||
Sporting Lissabon | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||||||
Feyenoord | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Sporting Lissabon (BM) | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||||||
AZ | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||||||||
Valencia | 2 | 0 | 2 (3) | |||||||||||||||||||||||||
Steaua București (str.) | 0 | 2 | 2 (4) | |||||||||||||||||||||||||
Steaua București | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||||
Villarreal | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Dynamo Kiev | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||||
Villarreal | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Villarreal | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
AZ | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||||||
Sjachtar Donetsk | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Schalke 04 | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
Sjachtar Donetsk | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
AZ | 3 | 2 | 5 | |||||||||||||||||||||||||
Alemannia Aachen | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
AZ | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Sporting Lissabon | 1 | |||||||||||||||||||||||||||
CSKA Moskva | 3 | |||||||||||||||||||||||||||
Austria Wien | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Athletic Bilbao | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
Austria Wien (BM) | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||||||
Real Zaragoza | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||||||
Fenerbahçe | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
Real Zaragoza | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||||||
Austria Wien | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
Parma (BM) | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
Panathinaikos | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
Sevilla | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Sevilla | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||||
Parma | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
Parma | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Stuttgart | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||||
Parma | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||||
CSKA Moskva | 0 | 3 | 3 | |||||||||||||||||||||||||
Partizan | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||||||
Dnipro Dnipropetrovsk | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Partizan | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
CSKA Moskva | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||||||
CSKA Moskva | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||||||
Benfica | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
CSKA Moskva | 4 | 0 | 4 | |||||||||||||||||||||||||
Auxerre | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Basel | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||||
Lille | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Lille | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||||
Auxerre | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
Ajax | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
Auxerre | 0 | 3 | 3 | |||||||||||||||||||||||||
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Olympiakos | 2–0 | Sochaux-Montbéliard | 1–0 | 1–0 |
Heerenveen | 2–4 | Newcastle United | 1–2 | 1–2 |
Grazer | 3–4 | Middlesbrough | 2–2 | 1–2 |
Sporting Lissabon | 4–2 | Feyenoord | 2–1 | 2–1 |
Valencia | 2–2 (3–4 str.) |
Steaua București | 2–0 | 0–2 (e.f.) |
Dynamo Kiev | 0–2 | Villarreal | 0–0 | 0–2 |
Sjachtar Donetsk | 2–1 | Schalke 04 | 1–1 | 1–0 |
Alemannia Aachen | 1–2 | AZ Alkmaar | 0–0 | 1–2 |
Austria Wien | 2–1 | Athletic Bilbao | 0–0 | 2–1 |
Fenerbahçe | 1–3 | Real Zaragoza | 0–1 | 1–2 |
Panathinaikos | 1–2 | Sevilla | 1–0 | 0–2 |
Parma | 2–0 | Stuttgart | 0–0 | 2–0 (e.f.) |
Partizan | 3–2 | Dnipro Dnipropetrovsk | 2–2 | 1–0 |
CSKA Moskva | 3–1 | Benfica | 2–0 | 1–1 |
Basel | 0–2 | Lille | 0–0 | 0–2 |
Ajax | 2–3 | Auxerre | 1–0 | 1–3 |
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Olympiakos | 1–7 | Newcastle United | 1–3 | 0–4 |
Middlesbrough | 2–4 | Sporting Lissabon | 2–3 | 0–1 |
Steaua București | 0–2 | Villarreal | 0–0 | 0–2 |
Sjachtar Donetsk | 2–5 | AZ Alkmaar | 1–3 | 1–2 |
Austria Wien | (BM) | 3–3Real Zaragoza | 1–1 | 2–2 |
Sevilla | 0–1 | Parma | 0–0 | 0–1 |
Partizan | 1–3 | CSKA Moskva | 1–1 | 0–2 |
Lille | 0–1 | Auxerre | 0–1 | 0–0 |
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Newcastle United | 2–4 | Sporting Lissabon | 1–0 | 1–4 |
Villarreal | 2–3 | AZ Alkmaar | 1–2 | 1–1 |
Austria Wien | (BM) | 1–1Parma | 1–1 | 0–0 |
CSKA Moskva | 4–2 | Auxerre | 4–0 | 0–2 |
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Sporting Lissabon | (BM) | 4–4AZ Alkmaar | 2–1 | 2–3 |
Parma | 0–3 | CSKA Moskva | 0–0 | 0–3 |
18 maj 2005 | Sporting Lissabon | 1 – 3 | CSKA Moskva | Estádio José Alvalade | ||
20:45 UTC+2 |
Rogério 29′ |
(1 – 0) Rapport |
V. Berezutskij 56′ Zjirkov 65′ Love 75′ |
Lissabon, Portugal Publik: 36 500 Domare: Graham Poll (England) |
||
|