Командор Ордена Британської імперії офіцер Ордену Британської імперії

* Ігри та голи за професіональні клуби
враховуються лише в національному чемпіонаті.

** Тільки на посаді головного тренера.

А́лан Ши́рер (англ. Alan Shearer; народився 13 серпня 1970 року в Ньюкаслі, Англія) — англійський футболіст, в минулому нападник і капітан збірної Англії і «Ньюкасл Юнайтед». Найкращий бомбардир в історії англійської Прем'єр-ліги — 260 голів.

Офіцер ордена Британської імперії (2001), Командор ордена Британської імперії (2016).

Клубна кар'єра

Народився 13 серпня 1970 року в місті Ньюкасл-апон-Тайн. Вихованець футбольної школи клубу «Саутгемптон». Дорослу футбольну кар'єру розпочав 1988 року в основній команді того ж клубу, в якій провів п'ять сезонів, взявши участь у 118 матчах чемпіонату. З 1989 року молодий нападник вже був основним гравцем команди.

Своєю грою за цю команду привернув увагу представників тренерського штабу клубу «Блекберн Роверз», до складу якого приєднався 1992 року. Відіграв за команду з Блекберна наступні чотири сезони своєї ігрової кар'єри. Граючи у складі «Блекберн Роверз» також здебільшого виходив на поле в основному складі команди. У складі «Блекберн Роверз» був одним з головних бомбардирів команди, маючи середню результативність на рівні 0,81 голу за гру першості. В сезоні 1994/95 допоміг «Блекберну» уперше з 1914 року завоювати титул чемпіона Англії. Причому внесок Ширера у цей тріумф був визначальним — він записав на свій рахунок майже половину (34 з 80) голів команди у чемпіонському сезоні, ставши також й найкращим бомбардиром змагання. Наступного сезону «Блекберн» фінішував лише на сьомому місце у Прем'єр-лізі, проте Ширер знову став її найкращим бомбардиром, цього разу з 31 м'ячем, остаточно забезпечивши за собою статус найбільш бажаного гравця англійського футболу, якого активно, але неуспішно, намагався отримати зокрема «Манчестер Юнайтед».

Проте врешті-решт нападник повернувся до рідного міста, 30 липня 1996 року перейшовши до «Ньюкасл Юнайтед», який сплатив за нього рекордні на той час 15 мільйонів фунтів. В новому клубі відразу ж почав виправдовувати високі сподівання — у першому ж сезоні в Ньюкаслі знову став переможцем у суперечці бомбардирів Прем'єр-ліги (25 голів в 31 матчі). Загалом на наступне десятиріччя став головною зіркою команди, завершив професійну кар'єру футболіста виступами за команду «Ньюкасл Юнайтед» у 2006 році в статусі живої легенди клубу.

Виступи за збірні

Протягом 1990—1992 років залучався до складу молодіжної збірної Англії. На молодіжному рівні зіграв в 11 офіційних матчах, забив 13 голів.

1992 року дебютував в офіційних матчах у складі національної збірної Англії. Протягом кар'єри у національній команді, яка тривала 9 років, провів у формі головної команди країни 63 матчі, забивши 30 голів.

У складі збірної був учасником чемпіонату Європи 1992 року у Швеції, чемпіонату Європи 1996 року в Англії, на якому команда здобула бронзові нагороди, а Ширер став найкращим бомбардиром турніру, забивши п'ять голів, чемпіонату світу 1998 року у Франції, а також чемпіонату Європи 2000 року у Бельгії та Нідерландах.

Кар'єра тренера

Розпочав тренерську кар'єру невдовзі по завершенні кар'єри гравця, навесні 2009 року, очоливши тренерський штаб клубу «Ньюкасл Юнайтед». Під керівництвом Ширера команда провела 8 матчів у чемпіонаті, здобувши лише п'ять очок з 24 можливих і втративши за результатами сезону місце у Прем'єр-лізі, після чого тренера було звільнено.

19-2-1992 Лондон Англія Англія 2 – 0 Франція Франція товариський матч 1
29-4-1992 Москва СНД СНД 2 – 2 Англія Англія товариський матч - Замінений на 63-ій хвилині 63'
14-6-1992 Мальме Франція Франція 0 – 0 Англія Англія ЧЄ 1992 - 1-й етап -
9-9-1992 Сантандер Іспанія Іспанія 1 – 0 Англія Англія товариський матч -
14-10-1992 Лондон Англія Англія 1 – 1 Норвегія Норвегія Відбір до ЧС 1994 -
18-11-1992 Лондон Англія Англія 4 – 0 Туреччина Туреччина Відбір до ЧС 1994 1
13-10-1993 Роттердам Нідерланди Нідерланди 2 – 0 Англія Англія Відбір до ЧС 1994 -
9-3-1994 Лондон Англія Англія 1 – 0 Данія Данія товариський матч -
17-5-1994 Лондон Англія Англія 5 – 0 Греція Греція товариський матч 1
22-5-1994 Лондон Англія Англія 0 – 0 Норвегія Норвегія товариський матч -
7-9-1994 Лондон Англія Англія 2 – 0 США США товариський матч 2 Замінений на 80-ій хвилині 80'
12-10-1994 Лондон Англія Англія 1 – 1 Румунія Румунія товариський матч -
16-11-1994 Лондон Англія Англія 1 – 0 Нігерія Нігерія товариський матч - Замінений на 78-ій хвилині 78'
15-2-1995 Дублін Ірландія Ірландія 1 – 0 Англія Англія товариський матч -
3-6-1995 Лондон Англія Англія 2 – 1 Японія Японія Umbro Cup 1995 -
8-6-1995 Лідс Англія Англія 3 – 3 Швеція Швеція Umbro Cup 1995 -
11-6-1995 Лондон Англія Англія 1 – 3 Бразилія Бразилія Umbro Cup 1995 -
6-9-1995 Лондон Англія Англія 0 – 0 Колумбія Колумбія товариський матч - Замінений на 74-ій хвилині 74'
11-10-1995 Осло Норвегія Норвегія 0 – 0 Англія Англія товариський матч -
15-11-1995 Лондон Англія Англія 3 – 1 Швейцарія Швейцарія товариський матч -
12-12-1995 Лондон Англія Англія 1 – 1 Португалія Португалія товариський матч -
18-5-1996 Лондон Англія Англія 3 – 0 Угорщина Угорщина товариський матч - Вийшов на заміну на 76-ій хвилині 76'
23-5-1996 Пекін КНР КНР 0 – 3 Англія Англія товариський матч - Замінений на 73-ій хвилині 73'
8-6-1996 Лондон Англія Англія 1 – 1 Швейцарія Швейцарія ЧЄ 1996 - 1-й етап 1
15-6-1996 Лондон Шотландія Шотландія 0 – 2 Англія Англія ЧЄ 1996 - 1-й етап 1 ЖК 75'
18-6-1996 Лондон Нідерланди Нідерланди 1 – 4 Англія Англія ЧЄ 1996 - 1-й етап 2 Замінений на 76-ій хвилині 76'
22-6-1996 Лондон Іспанія Іспанія 0 – 0 д.ч.
(2 – 4 п.п.)
Англія Англія ЧЄ 1996 - чвертьфінал -
26-6-1996 Лондон Німеччина Німеччина 1 – 1 д.ч.
7-6-1997 Монпельє Франція Франція 0 – 1 Англія Англія Турнір Франції 1997 1
10-6-1997 Париж Англія Англія 0 – 1 Бразилія Бразилія Турнір Франції 1997 - ЖК 42'
11-2-1998 Лондон Англія Англія 0 – 2 Чилі Чилі товариський матч - Вийшов на заміну на 62-ій хвилині 62'
25-3-1998 Берн Швейцарія Швейцарія 1 – 1 Англія Англія товариський матч -
22-4-1998 Лондон Англія Англія 3 – 0 Португалія Португалія товариський матч 2
23-4-1998 Лондон Англія Англія 0 – 0 Саудівська Аравія Саудівська Аравія товариський матч - Замінений на 74-ій хвилині 74'
15-6-1998 Марсель Англія Англія 2 – 0 Туніс Туніс ЧС 1998 - 1-й етап 1
22-6-1998 Тулуза Румунія Румунія 2 – 1 Англія Англія ЧС 1998 - 1-й етап -
26-6-1998 Ланс Колумбія Колумбія 0 – 2 Англія Англія ЧС 1998 - 1-й етап - ЖК 89'
22-6-1998 Сент-Етьєн Аргентина Аргентина 2 – 2 д.ч.
(4 – 3 п.п.)
Англія Англія ЧС 1998 - 1/8 фіналу 1
5-9-1998 Стокгольм Швеція Швеція 2 – 1 Англія Англія Відбір до ЧЄ 2000 1
10-10-1998 Лондон Англія Англія 0 – 0 Болгарія Болгарія Відбір до ЧЄ 2000 -
14-10-1998 Люксембург (місто) Люксембург Люксембург 0 – 3 Англія Англія Відбір до ЧЄ 2000 1
10-2-1999 Лондон Англія Англія 0 – 2 Франція Франція товариський матч -
27-3-1999 Лондон Англія Англія 3 – 1 Польща Польща Відбір до ЧЄ 2000 -
28-4-1999 Будапешт Угорщина Угорщина 1 – 1 Англія Англія Відбір до ЧЄ 2000 1
5-6-1999 Лондон Англія Англія 0 – 0 Швеція Швеція Відбір до ЧЄ 2000 - ЖК 78'
9-6-1999 Софія (місто) Болгарія Болгарія 1 – 1 Англія Англія Відбір до ЧЄ 2000 1
4-9-1999 Лондон Англія Англія 6 – 0 Люксембург Люксембург Відбір до ЧЄ 2000 3
8-9-1999 Варшава Польща Польща 0 – 0 Англія Англія Відбір до ЧЄ 2000 -
10-10-1999 Сандерленд Англія Англія 2 – 1 Бельгія Бельгія товариський матч - Замінений на 86-ій хвилині 86'
13-11-1999 Глазго Шотландія Шотландія 0 – 2 Англія Англія Відбір до ЧЄ 2000 -
17-11-1999 Лондон Англія Англія 0 – 1 Шотландія Шотландія Відбір до ЧЄ 2000 -
23-2-2000 Лондон Англія Англія 0 – 0 Аргентина Аргентина товариський матч - Замінений на 78-ій хвилині 78'
27-52-2000 Лондон Англія Англія 1 – 1 Бразилія Бразилія товариський матч - Замінений на 84-ій хвилині 84'
31-5-2000 Лондон Англія Англія 2 – 0 Україна Україна товариський матч -
3-6-2000 Аттард Мальта Мальта 1 – 2 Англія Англія товариський матч - Замінений на 51-ій хвилині 51'
12-6-2000 Ейндговен Португалія Португалія 3 – 2 Англія Англія ЧЄ 2000 - 1-й етап -
17-6-2000 Шарлеруа Англія Англія 1 – 0 Німеччина Німеччина ЧЄ 2000 - 1-й етап 1
20-6-2000 Шарлеруа Англія Англія 2 – 3 Румунія Румунія ЧЄ 2000 - 1-й етап 1 ЖК 64'