Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 1994

V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 1994, téma, které upoutalo pozornost odborníků i fandů. Od svých počátků až po svou relevanci dnes je Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 1994 tématem, které ve společnosti zanechalo významnou stopu. Na následujících stránkách se ponoříme do složitých detailů kolem Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 1994 a analyzujeme jeho dopad na různé aspekty každodenního života. Doufáme, že prostřednictvím tohoto zvídavého průzkumu odhalíme důležitost a význam Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 1994 a nabídneme našim čtenářům úplnější a obohacující pohled na toto vzrušující téma.

V kvalifikaci na Mistrovství světa ve fotbale 1994 se národní týmy ze šesti fotbalových konfederací ucházely o 22 postupových míst na závěrečný turnaj. Pořadatelské USA spolu s obhájcem titulu - Německem měli účast na závěrečném turnaji jistou. Kvalifikace se účastnilo 147 zemí.

Oceánie (OFC) 0,25* 7
Severní, Střední Amerika a Karibik (CONCACAF) 2,25* (včetně pořadatelských USA) 22

* Poloviny a čtvrtiny míst znamenají místa v mezikontinentální baráži.

Kvalifikační skupiny

Celkem 130 týmů sehrálo alespoň jeden kvalifikační zápas. Bylo jich sehráno 497 a padlo v nich 1446 branek (tj. 2,91 na zápas).

Afrika (CAF)

Podrobnější informace naleznete v článku Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 1994 (CAF).

(40 týmů bojujících o 3 místenky)

Ačkoliv se přihlásilo celkem 40 reprezentací, čtveřice z nich se na poslední chvíli odhlásila. Zbylých 36 týmů bylo rozlosováno do 9 skupin po 4 celcích, kde se utkali dvoukolově každý s každým doma a venku. Devítka vítězů skupin následně postoupila do druhé fáze, kde byla rozlosována do tří skupin po třech. Zde se znovu utkal každý s každým dvoukolově doma a venku. Vítězové jednotlivých skupin postoupili na MS.

Asie (AFC)

Podrobnější informace naleznete v článku Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 1994 (AFC).

(30 týmů bojujících o 2 místenky)

V první fázi bylo 30 celků rozlosováno do 6 skupin po 5 týmech, ve kterých se utkali dvoukolově na dvou centralizovaných místech. Vítězové skupin následně postoupili do druhé fáze, kde utvořili jednu šestičlennou skupinu, ve které se utkali jednokolově na jednom centralizovaném místě každý s každým. První dva týmy postoupily na MS.

Evropa (UEFA)

Podrobnější informace naleznete v článku Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 1994 (UEFA).

(38 týmů bojujících o 12 místenek)

Celkem 38 týmů bylo rozlosováno do 6 skupin po šesti, resp. sedmi týmech. Vzhledem k tomu, že kvůli válce v Jugoslávii byla Jugoslávie Jugoslávie vyloučena, jedna ze skupin skončila jako pětičlenná. Ve skupinách se týmy utkaly dvoukolově každý s každým doma a venku. První dva celky z každé skupiny postoupily na MS.

Jižní Amerika (CONMEBOL)

Podrobnější informace naleznete v článku Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 1994 (CONMEBOL).

(9 týmů bojujících o 3 nebo 4 místenky - baráž proti vítězi baráže mezi celky z CONCACAF a OFC rozhodla o držiteli čtvrté místenky)

Devítka týmů byla rozlosována do dvou skupin po 4, resp. 5 týmech. Chile Chile se nesmělo účastnit kvůli incidentu z minulé kvalifikace. Ve skupinách se celky utkaly dvoukolově každý s každým doma a venku. Z pětičlenné skupiny postoupily první dva týmy na MS. Ze čtyřčlenné skupiny postoupil přímo pouze vítěz. Druhý tým postoupil do mezikontinentální baráže proti vítězi mezikontinentální baráže mezi vítězem zóny OFC a druhým celkem zóny CONCACAF.

Oceánie (OFC)

Podrobnější informace naleznete v článku Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 1994 (OFC).

(7 týmů bojujících o 0 nebo 1 místenku - baráž proti týmu ze zóny CONCACAF a následně proti týmu z Jižní Ameriky rozhodla o držiteli této místenky)

Po odhlášení jednoho z přihlášených celků byla zbylá šestice rozlosována do dvou skupin po třech týmech. Tam se utkali dvoukolově každý s každým doma a venku. Vítězové skupin se následně utkali systémem doma a venku o postup do mezikontinentální baráže proti druhému týmu zóny CONCACAF. Vítěz této baráže se následně utkal s týmem z Jižní Ameriky o místenku na MS.

Severní, Střední Amerika a Karibik (CONCACAF)

Podrobnější informace naleznete v článku Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 1994 (CONCACAF).

(22 týmů bojujících o 1 nebo 2 místenky - baráž proti týmu ze zóny OFC a následně proti týmu z Jižní Ameriky rozhodla o držiteli této místenky)

V zóně CONCACAF byly tři kvalifikační fáze. Týmy Mexiko Mexiko a Kanada Kanada byly nasazeny přímo do druhé fáze. V první fázi bylo 20 celků rozděleno podle geografických hledisek do Karibské a Středoamerické zóny. V Karibské zóně se 14 týmů (po předkole zredukovaných na 12) utkalo vyřazovacím systémem doma a venku utkalo o tři postupová místa do druhé fáze. Ve Středoamerické zóně byla šestice týmů rozlosována do dvojic a utkala se systémem doma a venku o tři postupová místa do druhé fáze. Ve druhé fázi byla osmička týmů rozlosována do dvou skupin po čtyřech celcích. Ti se utkali dvoukolově každý s každým doma a venku a první dva týmy z každé skupiny postoupily do třetí fáze. Tam čtveřice reprezentací utvořila jednu skupinu, ve které se opět utkali dvoukolově každý s každým doma a venku. Vítěz skupiny postoupil na MS. Druhý tým se utkal v mezikontinentální baráži proti vítězi zóny OFC. Vítěz této baráže se následně utkal s týmem z Jižní Ameriky o místenku na MS.

Mezikontinentální baráže

Poprvé v historii tu byla dvě kola mezikontinentální baráže, tj. některé z konfederací měly alokovány pouze čtvrtiny místa.

CONCACAF vs. OFC

Druhý celek zóny CONCACAF (Kanada Kanada) se utkal s vítězem zóny OFC (Austrálie Austrálie).

Sweeney Neproměněná penalta (chycena)

Celkové skóre dvojzápasu bylo 3:3, o postupu Austrálie Austrálie do další fáze mezikontinentální baráže rozhodl penaltový rozstřel, neboť ho vyhrála 4:1.

Vítěz první baráže vs. CONMEBOL

Vítěz baráže CONCACAF vs. OFC (Austrálie Austrálie) se utkal s celkem na druhém místě jedné ze skupin zóny CONMEBOL (Argentina Argentina).

Tobin Gól 59' (vl.)

Argentina Argentina zvítězila celkovým skóre 2:1 a postoupila na Mistrovství světa ve fotbale 1994.