2009–2014  Francja 31 (7)
W sumie: 46 (12)
  1. Aktualne na: 22 grudnia 2023. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
Strona internetowa

Loïc Rémy (ur. 2 stycznia 1987 w Rillieux-la-Pape) – francuski piłkarz martynikańskiego pochodzenia, który występował na pozycji napastnika. W latach 2009–2014 reprezentant Francji. Uczestnik Mistrzostw Świata w 2014 roku.

Kariera klubowa

Olympique Lyon

W młodości swoją karierę rozpoczynał w akademii Olympique Lyon. Zadebiutował w nim 14 października 2006 roku w pierwszym swoim profesjonalnym meczu przeciwko Saint-Étienne, mecz zakończył się zwycięstwem Lyonu wynikiem 2:1. Pierwszy mecz w Lidze Mistrzów 6 grudnia 2012 roku przeciwko Steaua Bukarest, w 80 minucie. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1. 31 stycznia 2008 roku trafił na wypożyczenie do RC Lens. Łącznie w Olympique rozegrał 12 spotkań, dwukrotnie wygrał lige francuską, puchar Francji oraz dwukrotnie superpuchar Francji.

OGC Nice

1 lipca 2008 roku trafił za kwotę 8 mln euro do francuskiego OGC Nice. Pierwszy mecz rozegrał przeciwko Le Havre AC i rozegrał pełne 90 minut. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:0 na konto przeciwników. W sezonie 2008/09 wystąpił w 36 spotkaniach, strzelił 13 bramek i zaliczył 3 asysty. Łącznie w klubie rozegrał w 72 meczach, strzelił 29 bramek i zaliczył 8 asyst.

Olympique Marsylia

19 sierpnia 2010 roku został sprzedany za kwotę łącznie 15,50 mln euro do Olympique Marsylia. W swoim debiucie zadebiutował w spotkaniu przeciwko Valenciennes FC, który zakończył się bez bramkowym remisem. Powrócił do ligi mistrzów w spotkaniu w fazie grupowej przeciwko Chelsea, który zakończył się porażką Marsylii 0:2. Z klubem w przeciągu trzech lat zdobył superpuchar Francji i puchar ligi Francuskiej. Łącznie wystąpił w 109 meczach, strzelił 42 bramki oraz zaliczył 13 asyst.

Queens Park Rangers

16 stycznia 2023 za kwotę 10,5 mln euro trafił do angielskiego QPR. Zadebiutował w zremisowanym 1:1 meczu przeciwko West Hamowi. Strzelił w nim debiutanckiego gola w 14 minucie spotkania. Łącznie w lidze do końca sezonu wystąpił w 14 spotkaniach w których strzelił 6 bramek.

Wypożyczenie do Newcastle United

W sezonie 2013/14 został wypożyczony na pełny sezon do angielskiego Newcastle United. Zadebiutował w nim w wygranym 1:0 meczu przeciwko Fulham w którym zaliczył asystę. Zaliczył świetny sezon, gdzie rozegrał 27 spotkań, strzelił 14 bramek i zaliczył 3 asysty.

Chelsea F.C

31 sierpnia 2014 roku przeszedł do angielskiego Chelsea za kwotę 13,2 mln euro. Zadebiutował w wygranym meczu przeciwko Swansea City, w którym strzelił bramkę wchodząc z ławki w 81 minucie. Powrócił do ligi mistrzów w zremisowanym meczu w fazie grupowej przeciwko Schalke 04 (1:1). W sezonie 2014/15 wystąpił w 29 spotkań, strzelił 9 bramek i zaliczył 2 asysty. W tym samym sezonie wygrał ligę i puchar ligi Angielskiej oraz został finalistą supepucharu Europy.

Dalsza kariera piłkarska

W 2016 roku został wypożyczony do Crystal Palace. Pierwszego września 2017 roku został kupiony przez hiszpański Las Palmas za kwotę bez odstępnego. W hiszpańskim klubie zagrał 13 spotkań i strzelił 6 bramek. 28 stycznia został wypożyczony do hiszpańskiego Getafe, w którym rozegrał 11 meczy i strzelił 3 golę.

13 lipca 2018 powrócił do Francji w wieku 31 lat do pierwszoligowego Lille OSC. Debiut w klubie zaliczy wygranym ligowym spotkaniu z Guingampem wynikiem 3:0. Łącznie we francuskim klubie spędził ponad dwa lata w których rozegrał 59 spotkań, strzelił 21 bramek i zaliczył dwie asysty.

28 sierpnia 2020 roku został kupiony przez turecki Çaykur Rizespor. Debiut w lidze tureckiej zaliczył w przegranym wynikiem 1:0 meczu z Fenerbahçe. W sezonie 2020/2021 wystąpił w 19 meczach w których strzelił 7 bramek i zdobył jedną asystę. Łącznie w klubie wystąpił w 28 spotkaniach, gdzie zdobył 9 bramek.

1 lipca 2022 roku przeszedł to tureckiego Adana Demispor. Dokładnie rok później ponownie powrócił do Francji do Brest, w którym nigdy nie wystąpił.

8 października 2023 roku zakończył piłkarską karierę.

W przeszłości występował między innymi w reprezentacji Francji U20 i reprezentacji Francji U21.

Swój debiut w seniorskiej reprezentacji Francji zaliczył 2 czerwca 2009 roku w meczu towarzyskim przeciwko reprezentacji Nigerii. Rémy rozegrał pełne spotkanie, które zakończyło sie porażką Francuzów 0:1.

Brał udział w eliminacjach do Mistrzostw Europy w 2012 roku oraz Mistrzostw Świata w 2014 roku..

Znalazł się w kadrze na Mistrzostwa Świata w 2014 roku. W pierwszych dwóch meczach grupowych nie wystąpił. W trzecim, a tym razem ostatnim meczem w fazie grupowej, było spotkanie przeciwko reprezentacji Ekwadoru. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, jednak dzięki wcześniejszych dwóch zwycięstwach Francja zagwarantowała sobie przejście do dalszego etapu turnieju. W meczu 1/8 finału nie wystąpił przeciwko reprezentacji Nigerii. W ćwierćfinale trójkolorowi zmierzyli się z reprezentacją Niemiec, Rémy wszedł w 73 minucie spotkania. Końcowo spotkanie zakończyło się porażka Francuzów 0:1, którzy odpadli z turnieju.

W ostatnim meczu reprezentacji wystąpił przeciwko Armenii na stopniu towarzyskim. Rémy strzelił bramkę w 7 minucie spotkania po asyście André-Pierre Gignaca. W 73 minucie zszedł z boiska, a spotkanie ostatecznie zakończyło się wynikiem 3:0 na konto trójkolorowych.

Łącznie wystąpił w 31 spotkaniach reprezentacyjnych w którym strzelił 7 bramek i zaliczył jedną asystę.

Sukcesy

Chelsea FC

Reprezentacja Francji

Indywidualne

Przypisy

1. Loïc Rémy. getafecf.com. . (hiszp.).
  2. Paul McConnell, Loic Remy: Career in Pics , The Mirror, 24 lipca 2014 (ang.).
  3. Lyon win derby - Eurosport
  4. Lyon vs. FCSB - 6 December 2006 - Soccerway , uk.soccerway.com .
  5. Lens have beaten the transfer deadline to hammer out a deal for Lyon forward Loic Remy. - Eurosport
  6. a b Loïc Rémy trophies - AiScore
  7. Loic Remy - Statystyki, dane osobiste, informacje - PiłkaNożna.pl , pilkanozna.pl .
  8. Nice vs Le Havre AC - AiScore
  10. Stéphane VENTURA, Ogcnissa.com - OGC Nice Côte d'Azur , Ogcnissa.com .
  11. Marseille set to seal £12.4m deal for Nice striker Loïc Rémy- The Guardian
  12. Nice - Valenciennes 07.08.2010 - Livescore
  13. UEFA.com, History: Chelsea-Marseille: UEFA Champions League 2010/11 Group stage , UEFA.com (ang.).
  15. QPR sign Marseille striker Remy, „BBC Sport” (ang.).
  16. West Ham United 1-1 Queens Park Rangers (19 Jan, 2013) Final Score - ESPN (UK) , ESPN (ang.).
  18. Loïc Rémy joins Newcastle United on season-long loan from QPR - The Guardian
  20. Chelsea sign Loïc Rémy from QPR on a four-year deal - The Guardian
  21. Chelsea 4-2 Swansea City (13 Sep, 2014) Final Score - ESPN (UK) , ESPN (ang.).
  25. Darren Lewis, Alex Richards, Crystal Palace confirm signing of Loic Remy on season-long loan from Chelsea , The Mirror, 30 sierpnia 2016 (ang.).
  26. Remy joins Las Palmas from Chelsea , SBS News (ang.).
  28. Loic Remy returns to Ligue 1 with a two-year deal to join Lille, Lille Sign Loic Remy , beIN SPORTS (ang.).
  29. Lille 3-0 Guingamp (Aug 26, 2018) Final Score , ESPN (ang.).
  30. Loïc Rémy Stats, Goals, Records, Assists, Cups and more , FBref.com (ang.).
  31. GOAL ÖZEL: Loic Remy: "Rizespor ilk tercihim değildi ama burayı çok sevdim!" | Goal.com Türkçe , www.goal.com, 30 grudnia 2020 (tur.).
  33. France - L. Rémy - Profile with news, career statistics and history - Soccerway , int.soccerway.com .
  34. Official | Loïc Rémy leaves Rizespor for Adana Demirspor - Get French Football News , 9 lutego 2022 (ang.).
  35. Ex-Chelsea star Loic Remy signs for Brest on free transfer until end of season , The Sun, 2 lutego 2023 (ang.).
  36. Ernest Chalimoniuk, Oficjalnie: Loic Remy (ex Chelsea) zakończył piłkarską karierę , Goal.pl, 9 października 2023 (pol.).
  38. Nigeria 1-0 France (2 Jun, 2009) Final Score - ESPN (UK) , ESPN (ang.).
  39. Kadra Francji na Mundial 2014 - Gol 24
  40. Telewizja Polska S.A, Francja odprowadziła Ekwador do domu , sport.tvp.pl, 25 czerwca 2014 (pol.).
  41. Brazylia 2014: Ekwador - Francja. Trójkolorowi wychodzą z pierwszego miejsca [RELACJA] - Mundial 2014 - polskieradio.pl , polskieradio.pl (pol.).
  42. France 2-0 Nigeria (Jun 30, 2014) Final Score , ESPN (ang.).
  43. MŚ 2014: Löw zareagował na krytykę, Niemcy jako pierwsi w półfinale , Przegląd Sportowy Onet (pol.).
  44. International Match (Sky Sports) , Sky Sports (ang.).
  46. Newcastle United Premier League season review for 2013-14 , The Telegraph, 11 maja 2014 (ang.).
  47. Mbappe issues PSG ultimatum at Ligue 1 awards , ESPN.com, 19 maja 2019 (ang.).