Mistrzostwa Ameryki Południowej U-20 w piłce nożnej kobiet

W dzisiejszym świecie Mistrzostwa Ameryki Południowej U-20 w piłce nożnej kobiet to temat, który wywołał duże zainteresowanie i debatę w społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na codzienne życie ludzi, znaczenie historyczne czy wpływ na różne aspekty kulturowe, Mistrzostwa Ameryki Południowej U-20 w piłce nożnej kobiet pozostaje aktualnym tematem, który przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie. W tym artykule szczegółowo zbadamy wiele aspektów i wymiarów Mistrzostwa Ameryki Południowej U-20 w piłce nożnej kobiet, analizując jego znaczenie, ewolucję i konsekwencje w różnych obszarach.

Strona internetowa

Mistrzostwa Ameryki Południowej U-20 w piłce nożnej kobiet (hiszp. Campeonato Sudamericano Femenino Sub-20) – turniej piłkarski w Ameryce Południowej organizowany co dwa lata przez CONMEBOL (hiszp. CONfederación SudaMEricana de FútBOL) dla zrzeszonych reprezentacji krajowych kobiet do lat 20. Pełnią funkcję kwalifikacji do mistrzostw świata U–20 – do światowego czempionatu awansuje dwa najlepsze zespoły danej edycji turnieju Ameryki Południowej.

Historia

Zapoczątkowany został w 2004 roku przez CONMEBOL jako Mistrzostwa Ameryki Południowej U-19 w piłce nożnej kobiet. Najpierw w meczach eliminacyjnych w 3 grupach zostały wyłonione 3 najlepszych drużyn, które razem z Brazylią awansowały do turnieju finałowego. W turnieju finałowym 2002 uczestniczyły reprezentacje Boliwii, Brazylii, Ekwadoru i Paragwaju. Rozgrywki zostały rozegrane na stadionach Brazylii. Drużyny zostały podzielone na 2 grupy i systemem kołowym rozegrały miejsca na podium w swoich grupach. Pierwszy turniej wygrała reprezentacja Brazylii, która zdobyła jedyne miejsce od strefy południowoamerykańskiej na mistrzostwa świata U-20.

Od II edycji w turnieju finałowym 10 drużyn najpierw zostały rozbite na dwie grupy, a potem czwórka najlepszych zespołów systemem kołowym wyłoniła mistrza. Liczba drużyn na mistrzostwa świata U-20 została zwiększona do dwóch.

W 2008 została zmieniona nazwa na Mistrzostwa Ameryki Południowej U-20 w piłce nożnej kobiet.

W 2010 format rozgrywek częściowo był zmieniony. Po meczach w grupie czwórka najlepszych zespołów walczyła o tytuł mistrza systemem pucharowym, a nie kołowym jak w poprzednich edycjach. Ale od 2012 wrócono do poprzedniego formatu rozgrywek.