2014-  Republica Moldova 3 (0)
* Apariții și goluri pentru echipa de club doar în cadrul campionatului intern

Dan Spătaru (n. , Chișinău, Republica Moldova) este un fotbalist moldovean, care joacă pe post de mijlocaș la FK Olimpieț Nijni Novgorod⁠(d) în Prima Ligă Rusă. Pe plan internațional, are prezențe la națională pentru Republica Moldova U17, Moldova U-19, Moldova U-21 și Republica Moldova., pe postul de mijlocaș ofensiv.

În februarie 2015 Dan Spătaru a fost transferat la Astra Giurgiu, semnând un contract valabil până în vara aceluiași an, cu opțiunea de prelungire din partea clubului.

Pe 1 martie 2015, el a debutat la Astra, intrând la schimb în minutul 46 al meciului cu FC Brașov din etapa a 19-a a Ligii I 2014-2015, încheiat la egalitate, scor 1 la 1. El a fost foarte aproape de a înscrie un gol în minutul 89 al meciului, însă mingea șutată de dânsul cu capul a fost prinsă de portarul „brașovenilor”.

Pe 28 februarie 2017, acesta a semnat cu Dinamo București un contract valabil până în vara anului 2019, iar pe data de 13 martie 2017 și-a făcut debutul pentru noua sa echipă, înlocuindu-l pe Claudiu Bumba în minutul 61 al meciului cu Viitorul Constanța din prima etapă a play-off-ului Ligii I 2016-2017.

Pe 16 iunie 2017 se desparte de gruparea dinamovistă, urmând să semneze pentru CSM Politehnica Iași din postura de jucător liber de contract. Pe 14 iulie 2017 a debutat pentru CSM Politehnica Iași, fiind integralist în partida cu CS Universitatea Craiova, pierdută în deplasare cu scorul de 2-0. A jucat acolo însă doar 12 meciuri, de-a lungul sezonului de toamnă, în pauza din iarnă plecând în Rusia la Olimpieț Nijni Novgorod.

Palmares

Zimbru Chișinău

Referințe

1. ^ Moldova - Rusia 1-2 (raport) Arhivat în , la Wayback Machine., fmf.md
  2. ^ a b Danu Spataru, Transfermarkt, accesat în
  3. ^ „Astra a transferat un internațional din Moldova”. Arhivat din original la . Accesat în .
  4. ^ Un nou transfer reușit de Astra » Giurgiuvenii l-au adus pe internaționalul moldovean Dan Spătaru
  5. ^ Debut spectaculos pentru Dan Spataru la Astra Giurgiu: A pus in pericol poarta celor de la Brasov
  6. ^ Brașov vs. Astra 1 - 1
  7. ^ „OFICIAL. Dan Spătaru la Dinamo”. Arhivat din original la . Accesat în .
  8. ^ „Dan Spataru si-a gasit echipa. Fotbalistul moldovean va juca la Olimpiets, o formatie din liga secunda a Rusiei”, protv.md, accesat în