Guajira (poluotok)

Poluotok Guajira
Península de La Guajira
Karta poluotoka
Karta poluotoka
Karta poluotoka
država  Kolumbija
 Venecuela

Guajira (španjolski: Península de La Guajira) je poluotok na sjeverozapadnoj obali Južne Amerike.

To je najsjeverniji poluotok Južne Amerike sa površinom od 25.000 km².

Karakteristike

Sa sjevera i zapada je omeđen Karipskim morem, sa jugoistoka sa Venezuelanskim zaljevom i sa juga planinskim masivima Sierra Nevada de Santa Marta i Serranía del Perijá.

Najveći (zapadni) dio poluotoka pripada Kolumbijskom departmanu La Guajira a manji istočni zvan Goajira Venecuelanskoj saveznoj državi Zulia.

Najveći grad na poluotoku je kolumbijska Ríohacha, raskršće važnih cesta. U njegovoj okolici leže nalazišta zemnog plina, koji se plinovodom transportira na jugozapad do luke u Barranquilli (Kolumbija).

Pasatni vjetrovi sa sjevera stvaraju morske struje i kretanje planktona, pa je more na zapadnoj strani poluotoka bogatije ribom.

Sjeveroistočni bok masiva Sierra Nevada de Santa Marta djeluje kao barijera koja stvara obilne padavine po stepama, i izvor rijeke Ranchería.

Klima i vegetacija variraju od juga prema sjeveru, od tropskih kišnih šuma (3,000 mm padavina godišnje do pustinjskih dijelova na sjeveru (300 mm).

Po poluotoku uglavnom žive potomci domorodačkih Guajira, koji svoja stada goveda, ovaca, koza i konja napasaju na nižim dijelovima poluotoka. Potomci španjolskih kolonista naselili su se u jugoistočnom dijelu poluotoka, koji ima plodnije tlo jer ga oplakuju pritoke rijeke Cesar.

Tu se nalaze velike plantaže pamuka i sirka, i veliki rančevi sa stokom.

Izvori

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 La Guajira Peninsula (engleski). Encyclopaedia Britannica. Pristupljeno 26.12. 2022. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Gulf of Venezuela: Guajira Peninsula (South America) (engleski). LAC Geographic. Pristupljeno 26.12. 2022. 

Vanjske veze